a

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık
0

BEĞENDİM

Ekonomi, finans, para politikaları, banka ve sigortacılığın genel anlamda işleyişi ve ilgili mevzuat hakkında bilgi birikimi aktarmayı 2 yıllık bankacılık ve sigortacılık programları hedeflemektedir. Belirtilen konular hakkında öğrencilerin gerekli nitelikli bilgileri almasını sağlar. Banka, sigorta ürün ve hizmetlerin uzman bir şekilde kontrol ve denetiminin yapılmasını ve danışmanlık hizmeti verecek donanıma sahip bireyler yetiştirilmesine olanak tanır. Bu bölümü okumak için LYS ve YGS puan türü temel alınmaktadır.

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü için Gerekli Özellikler

Ülkemizde hemen hemen pek çok devlet üniversitesi ve özel üniversitesinin meslek yüksek okullarında bu bölüm yer almaktadır. 2 yıllık bu programı okumayı düşünenlerin sahip olması gereken bazı özellikler ve yetenekler bulunuyor. Öncelikli olarak Bankacılık ve Sigortacılık bölümü mezunu olmayı düşünen bireylerin sahip olması gereken nitelikler; dikkatli, sabır sahibi, yenilikçi, kurumsal iletişim yönü kuvvetli, takım çalışmasına yatkın, gelişime açık, kapalı yerlerde çalışabilecek, iktisat ve ekonomi alanına ilgili nitelikte olması gerekiyor. Tüm bu nitelikleri taşıyan bireyler bu bölümü rahatlıkla okuyabilir.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Eğitim Süreleri ve Dersler

2 yıllık bu programda banka ve sigorta mevzuatına dair pek çok ders bulunuyor. Bu dersler daha çok ticaret hukuku, iletişim dersleri, genel sigortacılık dersleri, genel banka mevzuatı, risk yönetimi gibi alanlar üzerine kuruludur. Öte yandan devlet üniversitelerinin ve özel üniversitelerin meslek yüksek okullarında yerini alan bu programın eğitim süresi 2 yıldır. Ayrıca bu bölümde yer alan diğer temel dersler; finansal muhasebe, genel muhasebe, temel bilgi teknolojileri, hizmet pazarlaması, müşteri ilişkileri yöntemi ve istatistik, iktisat gibi derslerdir. Bu programın ilk yılında temel olarak belirtilen dersler alınırken, ikinci yılda ise öğrencilerin deneyim kazanması ve bilgi birikimi sağlaması açısından staj zorunluluğu bulunuyor.

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü İş Sahaları

Bankacılık sektörünün en ihtiyaç duyulan personellerini yetiştiren bu programlar, sektörün temel yapı taşını oluşturan çekirdek kadroyu yetiştiriyor. 2 yıllık bu program, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikte ve pratiklikte nitelikli bireyler yetiştirmeyi hedeflemekte olup, aynı zamanda banka ve sigorta alanında geleceğin gereksinimi olan akademisyenleri üniversite kurumlar için hazırlar. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşları ve özel kurumlar için iş fırsatı yaratır. Diğer bir taraftan bu programdan mezun olan kişiler yeminli mali müşavirlik, serbest mali müşavirlik gibi alanlarda da kanun tarafından öngörülen zorun stajı yerine getirerek çalışabilirler.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Mezunları Ne İş Yapıyor?

Bu programdan mezun olarak öğretimini tamamlayan bireyler için iş fırsatları ve iş imkanları fazladır. Çoğunlukla bu programdan mezun olan bireyler kamu ve özel bankalarda veya sigorta firmalarında çalışıyor. Daha kapsamlı olarak bu program mezunlarının iş imkanlarından bahsetmek gerekirse; Vakıf Bankası, Halk Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Finans Bankası gibi özel ve kamu bankalarında, Bireysel emeklilik sigortası şirketlerde, brokerlik ve finans danışmanlık kurumlarında çalışılabilir. Genel anlamda bankadan çalışmayı seçen bireyler veznedar ya da bireysel müşteri hizmetleri gibi departmanlarda çalışabilirken, sigorta şirketlerinde çalışan bireyler evrak düzenleme, sigorta teklifi sunma gibi faaliyetlerde bulunabilir.

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Maaş Aralığı Nedir?

Bu bölümden mezun olan bireyler KPSS sınavı ile herhangi bir kamu kurumuna atanırsa en düşük memur maaşı 3500 dolaylarındadır. Eğer kişiler herhangi bir özel kurumda çalışmayı tercih ediyorsa bu ücret daha aşağılara doğru çekilebilir. Dolayısıyla özel şirkette çalışmayı tercih eden bir birey ilk işe giriş anında 2000 dolaylarında maaş alabilirken, daha iyi bir özel bankada üst pozisyonda işe başlayan bir birey 4500 dolaylarında maaş alabilir.

Bankacılık ve Sigortacılık hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Bankacılık ve Sigortacılık DGS

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.