2019 İlk Yarı Verilerinde En Çok Karını Artıran Bankalar!

2019 yılının ilk yarı mali verileri tüm bankalar tarafından açıklandı. Verilerin açıklanmasının ardından bankaların bu yıl için gerçekleştirdikleri karlılık oranları da ortaya çıkmaya başladı. 2019 yılının ilk yarısı değerlendirildiği zaman bankacılık sektörü içerisinde bankaların karlılık oranları yüzde 14.6 oranında düşüş gösterdi. Özellikle sektöre yön veren büyük bankaların karlılık oranlarının düşmesi bankacılık sektörünün karlılık oranını da aşağıya çektiği gerekçesiyle önemli bir gelişme olarak değerlendirildi.

HSBC ve ING Karlılığını En Çok Artıran İki Banka Oldu!

2018 yılına göre bir değerlendirme yapıldığı zaman küçük ölçekli bankaların büyük ölçekli bankalara göre kar oranlarını 2019 yılının ilk yarısında arttığı belirlendi. Katılım Bankalarına bakıldığı zaman tamamının kar oranlarını yükseltmiş olmaları dikkat çekti. Ancak net karlara bakıldığı zaman en çok artıran ve listenin ilk sırasını alan Banka HSBC olduğu. Net kar oranı yüzde 82 oranında arttı. Listenin ikinci sırasına ise ING Bank yerleşti. Net kar oranı yüzde 59.5 seviyesinde artış gösterdi. Listede sıralama ise yüzde 54 ile Burgan Bank, yüzde 39 ile Ziraat Bankası, yüzde 37.9 ile Fiba Banka, yüzde 22 ile Vakıf Katılım ve yüzde 16 ile Anadolubank ile sırasıyla devam etti.

QNB Finansbank toplam varlıkları ile dikkat çekti. Toplam varlıkları 100 milyar lirayı aşan bankalar arasında başarısıyla ilk sırayı aldı. Bankanın kar oranları incelendiği zaman 1.2 milyar liralık net kar ve kar oranında yüzde 12.9 oranındaki artış ile birlikte hedeflerini gerçekleştirdiğini ortaya koymuş oldu.

Şekerbank Zarar Eden Tek Banka Oldu

Bankacılık sektöründe kar ortalamasını düşüren bankalarda belirlendi. 2019 yılında kar ortalamasının düşmesine neden olan bankaların büyük ölçekli özel bankalarla Kamu Bankalarının sebep olduğu belirlendi. Özellikle bir liste yapmak gerekirse Halkbank yüzde 67.6’lık kar kaybı ile kar oranlarının düşmesi konusunda büyük etki sağlamış gibi görünüyor. Kar oranlarının düşmesinde Vakıfbank yüzde 52 ile Ziraat Bankası yüzde 28.8 ile net kar oranında ciddi bir düşüş yaşadı. Bu şekilde sektördeki kar oranını da ciddi bir düşüş yaşadı.

Ancak 2019 yılının ilk yarısında net karlar ve zararlar açıklanırken bir ilk gerçekleşti. Tek zarar açıklayan banka ise Şekerbank oldu. Şekerbank yaptığı açıklamada yılın ilk yarısında 250 milyon net zarar duyurdu. Bankanın kötü bir ilk yarı geçirdiği öğrenildi. Kar oranında düşüş yaşayan bankalar arasında yüzde 98,8 ile Odeabank, yüzde 74,7 ile Albaraka listeyi izleyen bankalar arsında yer aldı. Yılın ilk yarısında en çok hayal kırıklığı yaşatan bu bankalar sektörün kar oranlarını da olumsuz etkiledi.