a

4 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık

4 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık
0

BEĞENDİM

Banka, sigorta ürün ve hizmetlerini etkin bir şekilde denetimini ve pazarlamasını yapabilmek anlamında deneyimli elemanlar yetiştirmek için 4 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık bölümünü okumak gerekmektedir. Bu alanda çalışmak isteyen adaylar eğitimlerini bu yönde almaları gerekmektedir. Alınan eğitimin yanı sıra matematik alanında başarılı olmalı ve kişisel bazı özelliklere sahip olunması gerekmektedir. Kapalı ortamlarda çalışmayı seven, dikkatli, sabırlı, güler yüzlü, başkaları ile iyi şekilde eğitim kurmayı bilen ve yenilikçi kimseler bu eğitimi alarak banka ve sigorta sektöründe yer alabilir.

Eğitim süresi boyunca diğer birçok dersin yanı sıra banka ve sigorta bölümü dersleri de alarak gerekli olan lisansı tamamlayıp 4 yıllık bankacılık ve sigortacılık mezunu olabilir ve bankaların düzenlemiş olduğu sınavlara katılarak istediğiniz bankada çalışmaya hak kazanabilirsiniz.

4 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölüm Dersleri ve Eğitimi

Banka ve sigortacılık bölümünü tercih eden öğrenciler 4 yıllık eğitim süreçleri boyunca, ticaret hukuku, finansal muhasebe, temel iletişim, genel bankacılık bilgileri, temel sigortacılık bilgileri, temel sigorta hizmetleri, banka ve sigorta temel bilgiler, hizmet pazarlaması, fon yönetimi, risk yönetimi, bilgisayar eğitimi, temel kredi bilgileri, ekonomi gibi eğitimler bulunmaktadır. Tüm bu eğitimlerin yanı sıra okul dönemi ve staj dönemi ile tüm bilgiler pekiştirilir. Bankacılık ve sigortacılık bölümünü bitirmeniz halinde lisans sahibi olabilirsiniz.

Banka ve Sigortacılık Bölümü Mezunları

Banka ve sigortacılık bölümü kazanan ve okuyan kişiler genel olarak farklı bankalarda ve sigorta şirketlerinde çalışabilmektedir. Bu bölümü bitirmeniz halinde lisans sahibi olarak iş deneyimine alt tabakalardan başlayarak ilerlersiniz. Bankacılık sektöründe ilerlemek için bankanın farklı departmanlarında ve birimlerinde görev alarak kariyer serüvenine başlayabilirsiniz. İstediğiniz iş bölümünü tercih ederek ilk etapta en alt kademeden başlar ve zamanla daha üst kademelerde terfi edebilirsiniz. Bunun için belirli dönemlerde sınavlar gerçekleşmektedir. Banka ve sigortacılık bölümü bitirip istihdam edilen personeller aynı haklara sahip olarak aynı kimliği taşımaktadır.

4 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Mezunu İş Olanakları

Banka ve sigortacılık bölümü okuyarak mezun olan kişiler özel ve kamu bankalarında görev yapma hakkına sahip olabiliyor. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi bankalarda da aynı şekilde çalışma hakkına sahip olabilirsiniz. Dönemsel olarak yapılan banka sınavlarına katılarak mezun olduğunuz ve aldığınız eğitim seviyesine göre ayarlanmış sınavlarda başarı neticenize göre bankalara yerleştirilme yapılmaktadır. Özel bankalar dışında kamu bankaları ayrı dönemlerde KPSS şartı ve yüksek puan şartı da arayabiliyor. Belirli dönemlerde açılan KPSS sınavlarına katılarak daha kolay iş imkanına sahip olabileceğiniz gibi daha iyi şartlarda çalışma imkanına da sahip olabilirsiniz.

Personel Maaşları

Günümüzde belirlenmiş olan banka personel maaşları personelin statüsüne göre değişiklik göstermektedir. Banka görevleri arasında yer alan gişe personeli bankacılığın ilk adımı olarak nitelendirilir, bu nedenle gişe temsilcisi ve müşteri temsilcisi gibi farklı statüde çalışan kişilerin maaşları aynı olmamaktadır. Personel için sabit bir ücret alıyor demek mümkün değildir, çalıştığınız statüye ve konuma göre maaşlarda farklılıklar görülmektedir. Banka şube müdürleri oldukça yüksek maaş almaktadır.

Sigortacılık Bölümü

Banka ve sigortacılık bölümü mezunu olarak bireysel emeklilik, gelir sigortaları, sağlık sigortaları gibi bölümlerde çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. Sigorta konusunda yeteri kadar deneyime sahip olarak gelecek vaat eden mesleklerden biri olan sigorta bölümünü tercih ederek insanlara bireysel emeklilik konusunda yardım edebilirsiniz. Son yıllarda gelişen sigortacılık sektörü sayesinde birçok uluslararası sigorta ve finans sektöründe rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

Bankacılık ve Sigortacılık hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Bankacılık ve Sigortacılık DGS

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.