a

4 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

4 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler
0

BEĞENDİM

Özel ve kamu bankalarında çalışmak, sigorta işlemlerini gerçekleştirmek, ürün ve hizmetleri denetlemek ve pazarlayabilmek için bankacılık ve sigortacılık bölümünden mezun olunmalıdır. Bu bölümü okuyan ve mezun olan kişiler, eğitimlerini ilerlemek istedikleri alanda yürütebilir. Bir sigorta kurumunda olmak mı yoksa devlet bankasında bireysel bankacılıkta mı çalışmak istiyorsunuz? İlgi ve alanınıza göre bölüm içerisinde ilerleyebilirsiniz.

Bankacılık ve Sigortacılık Okuyanların Bilmesi Gerekenleri

Bankacılık ve sigortacılık bölümünden mezun olmak yetersiz kalabilmektedir. Sayılarla aranızın iyi olması da gereklidir. Matematik alanında başarılı olmanız, çalışma hayatınız süresince ön planda olmanızı sağlayacaktır. Bu bölümü tercih edecek kişilerin bazı kişisel özelliklere de sahip olması beklenmektedir. Kapalı ortamlarda çalışmayı sevmeli, dikkatli, daima güler yüzlü, etkili iletişim kurabilmeli ve yenilikçi olmalısınız.

4 yıllık eğitim hayatınız boyunca ticaret hukuku, finansal muhasebe, temel iletişim, genel bankacılık bilgileri, temel sigortacılık bilgileri, temel sigorta hizmetleri, banka ve sigorta temel bilgiler, hizmet pazarlaması, fon yönetimi, risk yönetimi, bilgisayar eğitimi, temel kredi bilgileri, ekonomi alanında dersler göreceksiniz. Bu eğitimle birlikte staj dersleri alacak ve staj dönemi de geçireceksiniz. Bu bölümden lisans sahibi olarak mezun olduğunuzda, kamu ve özel sektörde iş imkanı bulabilirsiniz. Kariyer hayatınızı yönetmek sizlere bağlıdır. En alt kademeden başlayacak ve zirve noktaya ulaşmak için daima çabalamanız gerekecektir. Mezun olmak hiçbir zaman yeterli olmayacaktır.

Daima gelişen dünyayı, finansal işlemleri ve mali sistemleri takip etmeniz, değişimlere ayak uydurmanız gerekecektir. Hem kamu hem de özel sektörde iş bulma imkanınız olduğu için öncelikle hangi sektörde yer almak istediğinizi belirlemelisiniz. Kamu sektöründe yer almak isteyenler mezun olduktan sonra KPSS sınavına girmeli, bankalar tarafından hazırlanan sınavlardan başarılı olmalıdır. Banka personeli olarak istihdam edildiğiniz zaman, tüm memurlar ile aynı haklara sahip olacaksınız. Eğer özel sektörde kendinizi geliştirmek ve çalışma hayatınıza bu sektörde yön vermek istiyorsanız, iş verenlerin aramış olduğu özelliklerle uyumlu olmalısınız. Kimi iş verenler bankacılık ve sigortacılık bölümünde yabancı dilinizin hakim olmasını isterken, kimi iş verenler yoğun iş temposunda çalışabilecek ve kriz-stres-zaman yönetimi yapabilecek adaylar aramaktadır. Kariyerinizde sigorta üzerine faaliyet göstermek isteyebilirsiniz. Bu bölümden mezun olduktan sonra bireysel emeklilik, gelir sigortaları, sağlık sigortaları gibi alanlarda iş imkanı bulabilirsiniz.

Uluslararası tabanlı şirketlerde de sigortacılık faaliyetlerini gerçekleştirebilirsiniz. Her meslek grubu içerisinde kendinizi geliştirme ve ilerletme şansı bulabilirsiniz. Bankacılık ve sigortacılık bölümünden 4 yılda mezun olmak alacağınız maaş üzerinde bir değişiklik yapmamaktadır. Kamu sektöründe çalışacak olan personeller, statüsüne bağlı olarak aynı statüde yer alan personellerle aynı maaşı almaktadır. Söz konusu olan maaş yalnızca özel sektör alanında değişen bir kavramdır. İş verenlerin aradıkları özelliklere ve pozisyonunuza bağlı olarak ücretlendirmeniz değişebilmektedir. 4 yıllık eğitim hayatınızda sadece dersleri takip etmekle kalmayıp, kendinizi geliştirdiyseniz maaşınız da yüksek olacaktır.

Bankacılık ve Sigortacılık hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bankacılık ve Sigortacılık

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.