ABD Ekonomisi 2019 Yılını Yüzde 2.1 Büyüme ile Kapadı

ABD Ticari Bakanlığı 2019 yılına ait son dönem (Ekim – Aralık dönemi) GSYH verilerini açıkladı.

Bir ülkenin ekonomik büyüklüğünün ölçütlerinden biri olan GSYH (Gayrisafi yurtiçi Hasıla), o ülkenin sınırları içerisinde söz konusu zaman aralığında üretilen nihai mal ve hizmetlerin para birimi olarak karşılığını ifade etmektedir.

ABD ekonomisinin durumunu sergileyen ABD Ticari Bakanlığı’na ait raporda, 2019 yılının 4’üncü çeyreğinde yüzde 2,1 oranlık büyümeyi görmekteyiz. Bahsi geçen büyüme oranı da piyasa beklentileri ile paraleldi. Bu büyümenin 2020 yılının başlarında patlak veren ve tüm dünyayı olumsuz etkileri ile saran korona virüsten sonra sıfırlanacağı ise öncü ABD finans şirketlerinin ortak görüşü.

2019 Yılının Son Çeyreğinde ABD Ekonomisinin Büyüme Nedenleri

abd-ekonomisinin-buyume-nedenleri2019 yılının son çeyreğinde ABD ekonomisinde meydana gelen 2,1 oranındaki büyüme birden fazla nedene bağlanıyor. Hükümet harcamalarındaki artış, özel yatırımlardaki düşüş, ithalattaki gerileme ve son olarak kişisel tüketim harcamalarındaki yavaşlamaya bakıldığından birbirilerini dengeledi. Bir taraftan artan giderlerin, diğer masraflardan kısılması ile dengelenmesi sonucu ise ortaya yüzde 2,1 oranlık artış çıktı.

ABD Ticari Bakanlığı’nın sunmuş olduğu 2019 yılının son çeyreğine ait raporda her bir etkenin yüzdelik dilimleri de mevcut. Rapora göre; 2019 Ekim – Aralık dönemindeki kişisel tüketim harcamaları yüzde 3,1 artış yaşamış ve bu artış da piyasa beklentisinin altında kalmıştır.

Ana hatları ile hesaplanan kişisel tüketim harcamalarında ise enerji ve gıda harcamaları hesaplamanın dışında tutulmuştur. Bu verilere bakıldığında ise söz konusu dönemde yüzde 1,2 oranındaki artışı görmekteyiz. Beklentiler ise bu oranın yüzde 1,3 artması yönündeydi.