ABD Finans Devi Goldman Sachs’tan Altına Yatırım Tüyosu

ABD’li finans devi olan Goldman Sachs altının, altın çağının başlamak üzere olduğunun sinyallerini verdi ve flaş altın uyarısında bulundu.

Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs tüm dünyayı alarma geçirdi. Tespitinden günümüze kadar 82 bin kişinin bu virüse sahip olduğu ve 3 bine yakın kişinin de hayatını kaybettiği bildirildi. ABD’li finans devi olan Goldman Sachs bu konuda bir açıklamada bulundu. Ekonomi dünyasını da derinden etkileyen koronavirüsün bu kez olumlu bir yanı ortaya çıktı.

Koronavirüsün çıkmasının ardından birçok olumsuz gelişmeler yaşandı ve yaşlanmakta. Ancak krizleri fırsata çevirmeyi başaranlar her zaman kazanır. Ünlü finans devinden edindiğimiz tüyoları haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Altının Fiyatı Hızlı Yükselebilir

altin-fiyatinda-yukselmeKoronavirüs, altın fiyatlarının tavan yapmasına neden oldu. Bu yılın ikinci çeyreğinde de etkisini sürdürürse altın ons fiyatında beklenenin çok daha üzerinde bir artış görülebilir. Goldman Sachs’ın bu konudaki açıklaması ise “Koronavirüsün etkileri 2. çeyrekte de hissedilmeye devam ederse 1.800 dolara 3 ay içinde erişilebilir” şeklinde oldu. 1.600 dolar seviyelerinde ilerleyen altın ons fiyatının 3 aylık dönem içerisinde 1.800 dolara ulaşmasını öngören Goldman Sachs, tam 200 dolarlık artışa gitti.

Koronavirüsün etkilerinin ikinci çeyrekte de devam etmesi ve Goldman Sachs tarafından yapılan bu tahminin doğru çıkması durumunda, altın fiyatlarının yüzde 9,3 artışı gündeme gelecektir. 2020 genelinde altın fiyatını ele aldığımızda ve şu ana kadar uluslararası piyasada zaten yüzde 7,8 oranındaki değerlenmeyi görmekteyiz. Sonuç olarak tahminde bulunulan yükselişin hiç de abartılı olmadığı ortadadır.

Koronavirüs Krizi Finans Açısından Fırsata Çevrilebilir

Dünya genelindeki yatırımcıların ekonomik faaliyetleri incelendiğinde, koronavirüs salgınının dünya genelinde, ülkeden ülkeye yayılmasıyla birlikte ‘güvenli liman’ arayışına girdikleri gözlemlenmektedir. ve bu arayışta da altını çözüm olarak buldukları ortaya çıkmaktadır. Pazartesi günü 1.685 dolara, sonuç olarak 7 yıllık zirveye ulaşan altının yüksek fiyatının sebebi de budur.

Her ne kadar altın fiyatında günlük olarak ufak çaplı düşüşler görülse de koronavirüs devam ettikçe altının hızlı bir şekilde değer kazanmaya devam edeceği, ünlü finans devlerinin ortak yorumları arasında yer alıyor.