ABD Merkez Bankası Para Politikası Raporunu Yayımladı!

ABD Merkez Bankası tarafından 2019 yılının ilk yarısına dair para politikası raporu yayımlandı.

2019’un İlk Çeyreğinde Ekonomik Büyümede Yavaşlama Vurgusu

FED yani ABD Merkez Bankası 2019 yılının ilk altı aylık dönemine ait para politikası raporunu yayımladı. FED raporda 2019’un ikinci çeyreklik döneminde ekonomik büyümede yavaşlama görüldüğüne dikkat çekti. FED’in raporunda Amerika’daki en uzun ekonomik genişlemenin rekor düzeye ulaşmasını sağlamak için faiz oranlarında indirim yapılması konusunun açık olduğuna da vurgu yapıldı. ABD Merkez Bankası tarafından yayımlanan raporda 2019 yılının ilk çeyreğine ait olan verilerin tüketimde artış kaydedilmesine rağmen GSYH’DE ılımlı durumun ortaya çıktığını gösterdiği de bildirildi.

ABD’de İthalat 70 Milyar Dolar Azaldı

ABD Merkez Bankası’nın yayımladığı 2019’un ilk yarısındaki para politikalarının değerlendirildiği raporda ayrıca 2017 yılından bu yana küresel ticaretteki büyümede ve dünya genelindeki üretim faaliyetlerinde bir zayıflama olduğu belirtildi. Küresel ticaret belirsizliklerinin yatırımlar üzerinde etki ettiğine, yeni gümrük tarifelerinin Amerika’nın ithalatına etkisinin ortalama 70 milyar dolar olduğuna dikkat çekilerek ithalatta yeni tarifelerden kaynaklı 70 milyar dolar azalma olduğu belirtildi. FED raporda ayrıca şu ana kadar uygulanan gümrük vergisi tarifelerinin devam eden küresel ticaret akışı üzerinde yüksek ihtimalle maddi etkisinin olduğunu, ancak bu etkinin mütevazi düzeylerde olduğunu da belirtti.

Trump: FED ne Yaptığını Bilmiyor!

Öte yandan Amerikan Başkanı Donald Trump, FED’e faiz indirimi çağrısını tekrarladı. Trump, yapılacak bir faiz indiriminin ABD ekonomisinde olumlu etkilerinin olacağını ve ekonomik büyümeye destek olacağını belirtti. Başkan Donald Trump ifadesinde FED’in ne yaptığını bilmediğini söyledi.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı