ABD’li Bankalar FED Faiz Kararında Farklı Düşünüyor!

Amerika’nın iki dev bankası Goldman Sachs ve Morgan Stanley’in FED’in faiz kararı beklentileri farklı…

İki Banka FED Faizleri Hakkında Farklı Düşünüyor

ABD’nin ve dünyanın en büyük bankalarından olan Goldman Sachs ve Morgan Stanley ekonomistleri tarafından ABD Merkez Bankası FED’in faiz kararları ile ilgili ön görülerini paylaştı. Goldman Sachs ekonomisti Jan Hatzius ve Morgan Stanley stratejisti Michael Wilson tarafından yapılan açıklamalar dikkat çekti. Jan Hatzius, ABD Merkez Bankası’nın 2019 yılı içinde herhangi bir faiz indirimi yapmasını beklemediğini söylerken, Michael Wilson FED tarafından önümüzdeki temmuz ayında faizlerin indirileceğini düşündüğünü belirtti.

FOMC Toplantısında Faiz İndirimi Kararı Alınmayacak

Goldman Sachs adına konuşan Jan Hatzius 2019 yılının sonuna kadar Amerikan Merkez Bankası tarafından faizlerde değişikliğe gidilmeyerek sabit tutulması ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Hatzius, FED Başkanı Jerome Powell’in FOMC yani Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında aldığı uygun hareket etme kararının faizlerde indirim anlamına gelmediğini, FOMC’nin 2019 yılının geriye kalan bölümünde fon faiz oranlarını cari düzeyde tutmasını beklediklerini belirtti.

FED Faiz İndiriminde Geç Kalmış Olabilir

Öte yandan ABD Merkez Bankası’nın faiz kararları ile ilgili ön görüde bulunan Morgan Stanley stratejisti Michael Wilson FED tarafından 2019 yılı temmuz ayında faizlerde değişikliğe gidileceğini düşündüğünü, fakat yapılacak olan bu faiz indiriminin ABD ekonomisindeki yavaşlamayı durdurmaya yetmeyeceğini ve resesyon ihtimalini de ortadan kaldırmayacağını söyledi. Michael Wilson’a göre Amerikan ekonomisi halen çok büyük risklerle karşı karlıya bulunuyor. Bu riskler istihdam verisinin düşük olması, enflasyonda izlenen tablo ve giderek artan ticari gerginlikler olarak belirten Wilson FED’in faiz indiriminde çok geç kalmış olabileceğini de ifade etti.

Etiketler
Başa dön tuşu