ABD’li Yargıç Halkbank’ı Tehdit Etti!

ABD mahkemeleri tarafından Halkbank üzerinden sürdürülen dava süreci devam ederken ABD’li yargıç bu konuda yaptırım tehdidinde bulundu. Yargıç tarafından yapılan açıklamalarda Halkbank’ın ihlal duruşmasına katılmaması halinde çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceği özellikle belirtildi.

ABD tarafından Halkbank hakkında bir yargı süreci başlatılmıştır. Özellikle Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatı’nın ardından, Türkiye’ye karşı başlatılan yaptırımların bir parçası olduğu iddia edilmişti. Halkbank tarafından gerçekleştirilen yaptırım açıklamasının ardından tüm yasal hakların sonuna kadar kullanılacağı ifade edildi.

Halkbank’ın sermayesinin yüzde 51’lik kısmı kamuya açık olduğu için, kendilerine karşı açılan savaşta her türlü finansal sorumluluğu yerine getirecek güçte ve kararlılıkta oldukları belirtilmişti. Türkiye’nin Suriye’ye yönelik operasyonlarının hemen ardından ABD tarafından Türkiye’ye yönelik yaptırımlar sırasıyla açıklanmıştı. Bu süreçte ABD’li savcılar ortak yaptıkları açıklamalar sonrasında Halkbank’ın ABD tarafından uygulanan yaptırımları delmekle suçladıkları açıklandı.

Halkbank Açıklama Yaptı

Halkbank konu hakkında KAP’a bir açıklamada bulundu. Açıklamalarında ‘Banka ile ABD Adalet Bakanlığı arasında mesele henüz çözümlenmeden, suçlamaların ‘Barış Pınarı Harekatı’ sebebiyle, ortaya çıkan yaptırımların bir süreci olarak görüyoruz’ ifadelerini kullandılar.

Halkbank haksız dava süreci ile ilgili tüm yasal haklarını sonuna kadar kullanacaklarını belirtti. Bu süreç hakkında maddi ve manevi tazminat haklarını da saklı tuttukları öğrenildi. ABD’li yargıçlar tarafından Halkbank’a yönelik tehdit ve suçlamalar ise devam ediyor.