Açıklama Yapıldı! Denizbank’ın Satışında Tüm İzinler Alındı!

Sberbank tarafından yapılan açıklamada Denizbank’ın satışı ile ilgili tüm izinlerin alındığı bildirildi.

Denizbank’ın Satışı Kısa Sürede Tamamlanacak

Rusya’nın kamu bankası Sberbank bir açıklama yaparak Denizbank’ın Birleşik Arap Emirlikleri bankası Emirates NBD’ye satışı ile ilgili tüm izinlerin alındığını duyurdu. Sberbank açıklamasında Denizbank’ın satış sürecinin en kısa sürede tamamlanmasının planlandığını da belirtti. Rusya’daki en büyük banka Sberbank yaptığı açıklamada yüzde 99.85 oranında hisse sahibi olduğu Denizbank’ın satış sürecinden bahsetti. Açıklamada BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından Denizbank’ın BAE’li banka Emirates NBD Bank PJSC’ye satışına verilen onaydan da bahsedildi. BDDK geçtiğimiz günlerde Sberbank’ın yaptığı başvuruyu onaylamıştı.

Satış için Önemli Onayların Hepsi Alındı

Denizbank’ı Emirates NBD’ye satma sürecinde olan Sberbank’ın yaptığı açıklamada Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan alınmış olan onaydan sonra geriye sadece birkaç teknik ayrıntının kaldığı, bu ayrıntıların da tamamlanmasının ardından Denizbank’ın satışının gerçekleşeceği, esas önemli olan izinlerin tamamının alındığı bildirildi. Sberbank satışa dair şirket prosedürlerinin yerine getirilmesini bekliyor. Açıklamada Denizbank’ın satışı ile ilgili bir tarih belirtilmedi, ancak hızlı ve en kısa sürede sonuçlanacağı ifadesine yer verildi.

Tarih Belirtince Aksamalar Olabiliyor

Sberbank açıklamasında belirli bir tarih vermeleri halinde yaşanan gelişmelerden dolayı bu tarihte aksamalar olabildiğini, bunun da olumsuzluk olarak algılandığını, bu nedenle Denizbank’ın satış tarihinin net olarak belli olmadığını, ama kısa sürede ve hızlı bir şekilde sonlanacağını söyledi. Sberbank ve Emirates NBD, Denizbank hisselerinin yüzde 99.85’lik bölümü için 15.48 milyar dolar satış bedelinde anlaşma sağlamışlardı.