Adalet Pucca İçin Neredeydi?

Genç kızlık zamanlarımda kitaplarını büyük bir keyifle okuduğum “Dizüstü Edebiyat Serisi” yazarlarından Selen Pınar Işık’ın (Pucca) bu sabah 7 yıl hapis ve toplamda 66 bin 666 Türk lirası para cezasına çarptırıldığı haberini okudum. Üzerine kendisinin sosyal medya hesabı olan Instagram üzerinden paylaşımlarını izledim. Pucca için adaletin nerede olduğunu birlikte sorgulayacağız bugün.

Narcos Dizisi

Pablo Escobar’ın kişisel yaşamını konu alan “Narcos” dizisini pek çoğumuz eminim ki biliyoruz. Netflix tarafından yayımlanan diziyi takip edenlerden biri de Pucca idi. Burada Escobar’ın yaşamıyla ilgili olarak fikirlerini Twitter’daki hesabından paylaştı ve hakkında “uyuşturucu kullanımına özendirme” hakkında soruşturma açıldı. Açılan soruşturmanın bu sabah sonucu geldi. Kendisine 7 yıl hapis cezası verildi ve iyi halden indirim olarak cezası 5 yıl 10 aya düşürüldü.

Hayatında uyuşturucu kullanmamış, satmamış ve özendirmemiş olan biri için bu ceza verilirken adalet tam olarak neredeydi sormak istiyorum? Düşünce ve fikir özgürlüğü çerçevesinde izlemiş olduğu bir diziye yönelik fikirlerini beyan etmesi sonucunda nasıl bir suç işlemiş olduğuna hala inanamıyorum. Lakin Türkiye’de yaşadığımızı da kendime her defasında hatırlatıyorum.

Eğer Gerçekten Özendirmiş Olsaydı

Eğer Pucca gerçekten takipçilerine sosyal medya platformları üzerinden uyuşturucu hakkında kullanmalarına yönelik paylaşımlar yapsaydı, herhangi bir hayvana ya da insana tecavüz/taciz etseydi, hak yeseydi, kaçakçılık yapsaydı ya da “Kullanıcısıyım ama satmıyorum” deseydi, eminim ki ceza almazdı. Çünkü bu ülkede tecavüz edene ceza verilmezken, bir diziyle ilgili olarak fikirlerini beyan eden kişilere ceza verilebiliyor.

Türkiye’de Nasıl Suçlu Sayılmazsınız?

Türkiye’de;

 • Bir hayvana ya da insana tecavüz ettiğinizde ceza almazsınız.
 • Fiziki olarak 22 fakat akıl yaşı olarak 12 yaşında olan bir genç kıza 4 kişi birden tecavüz ederseniz ve kızı hamile bırakan insanlardan biri olursanız hapis cezası almazsınız.
 • Uyuşturucu kullanımıyla ilgili olarak paylaşımlar yaptığınızda, Instagram, Facebook ya da Twitter üzerinden kullandığınız videoları attığınızda ya da paylaştığınızda ceza almazsınız.
 • Eşiniz kaburga kemiklerinizi kırıp sizi ömür boyu korse kullanmak zorunda bıraktığında, eşiniz hapis cezası almaz.
 • Marketten herhangi bir ürün çaldığınızda, kamu malına zarar verdiğinizde, gasp yaptığınızda “Paraya ihtiyacım vardı.” derseniz hapis cezası almazsınız.
 • Eşinizi 17 yerinden bıçakladıktan sonra “Beni aldatmıştı” derseniz, ceza almazsınız.
 • Eşinize tecavüz ettiğinizde “Başkalarına bakmasını istemiyordum onu kıskanıyordum” derseniz, ceza almazsınız.
 • Belediye memuru olarak çalışırken ayaklarınızı uzatarak çalıştığınız bir videoyu paylaştığınızda ve “Devlet bana çalışıyor” dediğinizde devlete karşı kınama yapsanız dahi ceza almazsınız.
 • Evinizde içki içtikten sonra bir kıza tecavüz edip öldürdükten sonra ceza almazsınız.
 • Ameliyata girerken “bıçak parası” aldığınızda, ceza almazsınız.
 • Henüz 7 yaşındaki bir çocuğa tecavüz ettiğinizde “Sürekli olarak bizimle oyun oynuyordu. Ne zaman çağırsak kucağımıza gelip oturuyordu.” derseniz, ceza almazsınız. Aldığınız takdirde cezanız bu fikrinizden ötürü iyi halden indirime tabi tutulur.
 • Dönemin siyasi iktidarını övdüğünüzde ceza almazsınız. Lakin muhalefet olursanız, alırsınız.

 

Başa dön tuşu
Kapalı