Akbank FİZ Projesi le Yurtdışında Ödül Aldı!

Akbank 2019 Global Perakende Bankacılık Ödülleri’nde En İyi Veri ve Analitik Kullanımı ödülünü aldı.

Akbank Veri ve Analitik Kullanımında Birinci Oldu

Akbank, uluslararası bankacılık ve finans yayın grubu olarak bilinen Retail Banker International’in düzenlediği 2019 Global Perakende Bankacılık Ödülleri kapsamında FİZ Projesi ile ödüle layık görüldü. Akbank’ın FİZ Projesi, En İyi Veri ve Analitik Kullanımı kategorisinde ödüllendirildi. Banka bu ödülün yanı sıra aynı organizasyonda ayrıca beş dalda daha finale kaldı. Akbank tarafından alınan bu ödül ile ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada 2019 yılında Retail Banker International tarafından düzenlenen Global Perakende Bankacılık Ödülleri’nde Best Use of Data & Analiytics orijinal adındaki En İyi Veri ve Analitik Kullanımı kategorisinde birinci seçildikleri, beş ayrı kategoride de finale kalmaya hak kazandıkları bildirildi.

Akbank FİZ Projesi Nedir?

Akbank tarafından geliştirilen projelerden olan Finansal İş Zekası yani FİZ Projesi müşterilerin ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetlerin neler olduğunu yeni nesil öğrenme yeteneğine sahip analitik modellerle proaktif olarak belirleyerek Akbank çalışanlarının kullanımına sunuyor. Böylece müşteri beklenti ve ihtiyaçları yapay zekadan yararlanılarak daha hızlı ve kolay anlaşılmış oluyor. Akbank’ın açıklamasında Bilgi Teknolojileri ve Operasyondan Sorumlu Genel müdür Yardımcısı İlker Altıntaş, Akbank FİZ Projesi hakkında konuştu.

Yeni Nesil Analitik Modellerle Müşteri Beklentileri Belirleniyor

Akbank Bilgi Teknolojileri ve Operasyondan Sorumlu Genel Müdürü Yardımcısı İlker Altıntaş, FİZ Projesi’nde makine öğrenme yeteneği olan algoritmaların ve yeni nesil analitik modellerin kullanıldığını, bu sayede müşterilerin ihtiyaç duyma olasılığı yüksek olan ürünlerin ve hizmetlerin belirlenebildiğini, bu verilerin Akbank şubelerinde ve çağrı merkezinde çalışanlara günlük olarak öneri şeklinde sunulduğunu söyledi.

Kapalı