Akbank’ın Sendikasyon Kredisi İşlem Ödülü Aldı!

Akbank’ın 2018 yılında yurtdışı piyasalardan Türkiye için sağladığı sendikasyon kredisi Global Capital tarafından ödüle layık görüldü.

980 Milyar Dolarlık Sendikasyon Kredisine Ödül Geldi

Akbank 2018 yılında da Türkiye’ye yurtdışından kaynak sağlamaya devam etti. Bu sendikasyon kredileri arasında tutarı 980 milyon dolar olan kredi Türkiye’ye diğer ülkelerdeki banka ve finans kuruluşları ile yatırımcıların güveninin tazelenmesi adına önem taşıyordu. Akbank sendikasyon kredisi, Global Capital adlı küresel anlamda dünyanın en büyüklerinden olan uluslararası borçlanma yayınları tarafından dağıtılan Sendikasyon Kredileri ve Kaldıraçlı Finans Ödülleri kapsamında Türkiye’de yılın girişimi seçildi. Global Capital’e göre 980 mlyon dolarlık bu sendikasyon kredisine aracılık eden Akbank, Türk bankacılık sektörüne liderlik etti ve sendikasyon piyasalarının önünü açtı.

Akbank Geçen Yıl 4.8 Milyar Dolar Kredi Sağladı

Bahsi geçen sendikasyon kredisi Akbank tarafından 2018 yılının eylül ayında sağlanmıştı. Tutarı 980 milyar dolar olan kredinin vadesi de 1 yıldı. O dönemde de Akbank haber niteliğinde olan sendikasyon kredisine 11 farklı ülkeden 23 farklı banka katılmıştı. 2018 yılının başından sonuna kadar Akbank tarafından Türkiye piyasaları için yurtdışından toplam olarak 4.8 milyar dolarlık kaynak sağlandı. Böylece Akbank 1993 yılından beri Türkiye’ye 43 sendikasyon kredisi ile 35 milyar dolar fon sağlamaya aracılık etmiş oldu.

 Yurtışı Bankalarının Türkiye’ye Kredi Verme İştahını Gösterdik

Akbank Kurumsal Bankacılık ve Yatırım bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu, 2018 yılının dokuzuncu ayında sağladıkları sendikasyon kredisinin yurtdışında bulunan bankaların Türk bankalarına güveninin ve kredi verme iştahının önemli göstergelerinden biri olduğunu, bu işlemin Amerika’nın, Avrupa’nın ve Japonya’nın büyük finans kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştiğini, o dönem yaşadıkları gururun şimdi Global Capital tarafından verilen ödülle perçinlendiğini söyledi.