Akbank’ın Sendikasyon Kredisine Büyük Talep Geldi!

Akbank sendikasyon kredisi için en başında 700 milyon dolarlık bir hedef belirlemişti. Ancak yabancı bankalar tarafından ilginin yoğun olması sebebiyle sendikasyon kredisine 1 milyar doların üzerinde talebin geldiği belirlendi. Akbank hedefinin yüzde 143’lük kısmına denk gelen talep sonrasında sağladığı kaynakları da artırmış oldu. Akbank, sendikasyon kredisine gelen talepler sonrasında sadece Türkiye piyasalarına 810 milyon dolarlık kaynak sağlandığı belirledi.

Talep Beklentinin Üzerinde Gerçekleşti

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil sendikasyon işlemlerini başarıyla tamamlamanın gururunu taşırken konu hakkında değerlendirmelerde bulundu. ‘Geçtiğimiz Eylül ayında 2018 yılındaki sendikasyon kredilerine bakıldığı zaman ödemiş olduğumuz faiz ABD doları bazında 50 bps, Avro bazında 55 bps civarında azalmış oldu. Sendikasyon maliyetleri de geçen yıla oranla düşmüş oldu. Faiz oranlarını düşürdüğümüz halde yabancı bankaların ilgisinin arttığını gördük. Geçtiğimiz Eylül ayında hedeflerimizi 700 milyon dolar civarında yenilemeyi planlamıştık ancak yabancı bankaların yoğun ilgi göstermesi üzerine 1 milyar doların üzerinde bir talep toplamış olduk. Yüksek talebe karşı yetebilmek adına tutarımızı 810 milyon dolara kadar çıkardık. Katılımcı bankaların sayısı da geçen yıla göre artış gösterdi. Katılımcı ülkelerin sayısı geçtiğimiz yıl 11’ken bu yıl 19 olarak belirlendi. Bankaların sayısı ise 23’ten 31’e kadar yükseldi. İlk defa Katar, Kuveyt ve Rusya gibi ülkelerden güçlü talepler topladığımızı gördük.’ İfadelerini kullandı.

Taleplerin yükselmesi Türkiye ekonomisine ve Akbank’a olan güvenin ne kadar yüksek olduğunun bir kanıtı olarak değerlendirilirken Akbank, Türkiye ekonomisine destek vermeyi devam ettireceğini ifade etti.