Akbank’ın Sendikasyon Kredisine Rekor Talep Geldi!

Akbank dolar ve euro dilimlerinden oluşan 700 milyon dolarlık sendikasyon kredisi temin etti.

Akbank’ın Sendikasyon Kredisine 950 Milyon Dolar Talep

Akbank tarafından sağlanan sendkasyon kredisinin toplam tutarının 700 milyon dolar olduğu açıklandı. Bu tutarın 356 milyon dolar ve 303 milyon eurodan oluştuğu belirtildi. Akbank, yurtiçine yabancı kaynaklardan fon sağlamak için girdiği uluslararası piyasalarda yoğun ilgi gördü. 600 milyon dolar olarak hedeflenen sendikasyon kredisine yurtdışı bankalarından toplam 950 milyon dolarlık talep geldi. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil sendikasyon kredisi ile ilgili yaptığı açıklamasında yabancı bankaların Türkiye’ye güveninin ve ilgisinin devam ettiğini söyledi.

Akbank Sendikasyon Kredilerine Liderlik Ediyor

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil açıklamasında Banka olarak finans kaynaklarının gücü ve küresel piyasalardaki itibarının yüksek olması gibi nedenlerle Türkiye’ye yüksek tutarda finansmanlar sağlamaya devam ettiklerini söyledi. Hakan Binbaşgil, son gerçekleştirdikleri sendikasyon kredisi işlemini de başarıyla sonuçlandırdıklarını, Akbank’ın işlemlerinin ülkemizin sendikasyon kredisi piyasalarına liderlik ettiğini, geçtiğimiz yıl yaşanan kur dalgalanmalarından sonra piyasalardaki likiditenin azaldığını, bu dönemdeki ilk sendikasyon kredisinin de Akbank tarafından sağlandığını hatırlattı.

Yabancı Bankalardan Çok Yüksek Talep Geldi

Faiz oranlarını düşürmelerine rağmen sendikasyon kredilerinin yabancı bankalar tarafından ilgiyle karşılandığını, ocak ayına yaptıkları açıklamayla 2018 yılının mart ayında Akbank’ın sağladığı kredi vadesinin 900 milyon dolarlık bölümünün 600 milyon dolar olarak yenileneceğini duyurduklarını belirtti. Fakat yabancı bankaların taleplerinin çok yüksek olduğunu, Akbank sendikasyon kredisi işlemi için 950 milyon dolarlık talep geldiğini de ifade etti.

Sendikasyon Kredisine 34 Banka Katıldı

Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu, Mart 2019 sendikasyonuna gösterilen ilgi sayesinde katılımcı banka sayısının 34 olduğunu, bu sayının 2018 yılı eylül ayındaki kredide 23 olarak gerçekleştiğini, katılan ülkelerin sayısının da 11’den 15’e yükseldiğini belirterek Akbank sendikasyon kredisi işleminin başarılı