Akbank’ın Sermaye Artışına Yoğun Katılım

Akbank’ın 4 milyar TL’den oluşan çıkarılmış sermayesini 5.2 milyar TL’ye yükseltecek 3 milyar TL bedelli sermaye artışına katılım oranı yüzde 99.9 düzeyinde gerçekleşti.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, sermaye artırımına olan yoğun katılımın, hissedarların bankaya ve Türkiye’ye duymuş oldukları güvenin net bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

Akbank geçtiğimiz aralık ayı içerisinde 4 milyar TL’lik çıkarılmış sermayesini 5.2 milyar TL seviyesine çıkaracağı ve her 1 TL nominal değerli pay adına pay alım hakkının 2.5 TL üstünden kullandırılması neticesinde, toplam 3 milyar TL’den oluşan öz kaynak artışı hedeflediğini kamuoyuna duyurmuştu.

Akbank tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, söz konusu süreç içerisinde 3 ila 17 Ocak 2019 tarihleri arasında yapılan yeni pay alma hakkı kullandırımına katılımın 17 Ocak akşamı itibari ile yüzde 99.9 olduğu ifade edilirken, geride kalan hissenin ise 22 ila 23 Ocak tarihleri arasında Borsa İstanbul’da halka arz edileceği aktarıldı.

Akbank’ın Rekabet Gücüne Güç Katacak

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer açıklamasında, sermaye artışının bankanın rekabet gücüne daha da güç katacağını belirterek, sağlıklı büyümeye katkıda bulunacağını belirtti. Böylelikle global piyasa şartlarında meydana gelebilecek dalgalanmalara yönelik bankanın kuvvetli finansallarının daha da güçlü bir konuma geleceğinin altını çizen Dinçer, artan sermayenin, Akbank’ın ilerleyen dönemlerdeki büyüme stratejilerine ilişkin ek kapasite oluşturabileceğini ve sürdürülebilir karlılığın devamına katkı sağlayacağını bildirdi.

Elde edilen başarının küresel dalgalanmaların yoğun olduğu bu gibi günlerde dahi doğru yönetilen iyi şirketlerin her zaman uluslararası piyasalarda yatırım çekebileceğini gösterdiğinin altını çizen Dinçer, sermaye artırımına katılım gösteren tüm hissedarlara teşekkür ederek, bu durumun Türkiye’ye, müşterilere, personellere ve hissedarlara hayırlı olması temennisinde bulundu.