Akbank’ın Yatırım Yöneticisi Devredildi!

Akbank’ta oy hakkı ve payı bulunan Oppenheimer Funds Inc’yi, Invesco Ltd. satın aldı.

Invesco Ltd. Akbank’taki Hisselerini Artırdı

Akbank’ta payı ve oy hakkı bulunduğu bilinen Oppenheimer Funds Inc. adlı şirketi Invesco Ltd. adlı şirket 24 Mayıs 2019 tarihinde satın aldı. Böylece iki şirket birleşmiş oldu. Akbank’ta oy hakkı ve payı bulunan Oppenheimer Funds Inc., Akbank’ta sahip olduğu paylar karşılığında  yatırım yöneticisi olarak görev yapıyor. Bu şirketin 24 Mayıs tarihinde Invesco Ltd. ile birleştiği bildirildi. Akbank’ı ilgilendiren bu konuyla ilgili Invesco Ltd. tarafından KAP yani Kamuyu Aydınlatma Platformu’na bir açıklama yapıldı. Açıklamada Akbank’ta sahip olduğu paylara dair yatırım yöneticiliği görevini sürdüren Oppenheimer Funds’un, kendileri tarafından satın alındığı bilgisi paylaşıldı.

Akbank’ın Yatırım Yöneticisi Değişti

24 Mayıs 2019 tarihinde Oppenheimer’i devralan Invesco Ltd. böylece Akbank’taki hisselerini artırmış oldu. Invesco Ltd.’nin, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamada satın aldıkları şirketin Akbank’ta hisselerinin olduğu ve bu hisselerin yatırım yöneticiliğini e elinde bulundurduğu bildirildi. Bahsi geçen devir işleminin sonucunda Akbank hisselerine dair yatırım yöneticiliği Unvesco Ltd. tarafından yürütülecek.

Akbank Hisselerinin Satış İşlemi Gerçekleştirildi

KAP’a açıklamada bu devir ve satış işlemine bağlı olmak kaydıyla Invesco Ltd. adlı şirketin Akbank’ta sahip olduğu hisselerin yüzde 5 sınırını geçmiş olduğu, Invesco’nun Akbank hisseleri oranının yüzde 6.8 düzeyine ulaştığı da bildirildi. Aynı açıklamada bu satın alma işlemi neticesinde Oppenheimer Funds adındaki şirketin Akbank üzerindeki toplam hisselerinin sıfırlandığı da belirtildi.