Akbank’tan Türkiye Ekonomisine 270 Milyar Lira Destek!

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, 2019 yılının ilk çeyrek finansal sonuçları hakkında konuştu.

Akbank 220 Milyar Lira Nakdi Kredi Sağladı

Akbank tarafından 2019 yılının ilk üç aylık döneminde elde edilen finansal sonuçlar açıklandı. Genel Müdür Hakan Binbaşgil, Akbank’ın bu yılın ilk çeyreğinde ortaya koyduğu finansal tabloyu değerlendirdi. Yılın ilk üç ayında Türkiye ekonomisine Akbank kredileri aracılığıyla 270 milyar lira destek sağladıklarını söyleyen Binbaşgil bu tutarın 220 milyar liralık bölümünü nakdi kredilerin oluşturduğunu belirtti. Türkiye ekonomisindeki dengelenmenin başarılı bir süreçte olduğunu söyleyen Hakan Binbaşgil, bu süreçte bankacılık sektörünün üzerinde düşeni yaparak desteklerine devam ettiğini, Akbank olarak güçlü sermaye yapıları, risk yönetimindeki etkinlikleri, güvene dayanan bankacılık anlayışları ile sektördeki liderliklerini sürdürdüklerini belirtti.

Akbank Ticari Kredileri Yüzde 9 Arttı

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil yaptığı değerlendirmede 220 milyar liralık bölümü nakdi kredilerden oluşmak üzere 2019 yılının ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisine sağladıkları katkının 270 milyar lira olduğunu açıkladı. Akbank’ın reel sektöre sağladığı ticari krediler bu dönemde yüzde 9 oranında arttı. Akbank’ın mevduatlarının toplamı 228 milyar lira oldu. Aktiflerinin toplamı 386 milyar liraya çıkarken, reel sektörün büyüyüp gelişmesi için Akbank tarafından sağlanan destekler giderek arttı.

Akbank’ın Net Karı 1.5 Milyar Liraya Yaklaştı

Hakan Binbaşgil, bu yılın ocak – şubat – mart aylarını kapsayan döneminde Akbank kurumsal kredileri ve KOBİ kredilerinin 230 milyar lira olduğunu, 442 milyon liralık vergi karşılığı hariç olacak şekilde Akbank net kar rakamının 1 milyar 408 milyon liraya ulaştığını söyledi. Banka bu dönemde sendikasyon kredilerini 700 milyon dolar olarak yenilemeyi başardı.