Aktif Çalışanların Kilo Vermesini Engelleyen Faktörler Neler?

Günümüzde kilo problemi pek çok kişinin yaşadığı sorunların başında gelmektedir. Kışın alınan ve kalın kıyafetlerle saklanabilen kilolar yaz aylarının gelmesi ve kıyafetlerin incelmesi ile birlikte ortaya çıkmaya başladı. Genellikle hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenler internet üzerinden buldukları şok diyetleri uygulamaya başladılar. ancak uzmanlar tarafından son zamanlarda bu diyetlerin ölümcül sonuçlarının olabileceği ifade ediliyor.

İnternet üzerinden bir diyetisyene gitmeden yapılan diyetlerin çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirebileceği ifade ediliyor. Genellikle aktif bir çalışma hayatı olan kişilerin şikayetlerinin başında ne kadar hareketli olurlarsa olsunlar kilo veremedikleri için gerçekleşen şikayetler geliyor.  Bu konuda bazı hastalıklar ve vücuttaki anomaliler kilo verimini engelleyebilir. Peki nedir bu sorunlar?

İnsülin Direnciniz Olabilir

Özellikle kiloların ve yağlanma miktarının göbek bölgesinde birikmesi karaciğerde yaşanan sorunların habercisi olarak gündeme gelebilir. Karaciğerin yağlanmış olması bir anlamda göbek bölgesinde yağ birikmesine neden olur. Bu durum bir süre sonra insülin direncinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. İnsülin direnci olan kişilerde genellikle doyamama, halsizlik, sık sık acıkma gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Gerekli ölçümlerin doğru bir şekilde yapılması için 8 saatlik açlık sonrasında kan şekerinin ölçülmesi ile gerçek oranlar ortaya çıkmaktadır. İnsülin direnci olan kişiler sık sık halsiz ve aç hissettikleri için genellikle diyet yapamazlar ve doğru beslenemezler. Bu nedenden dolayı kilo verme işlemi zorlaşabilir.

Tiroid Hormonları Yetersiz Çalışıyor Olabilir

Tiroid hastalığı son zamanlarda sık sık ortaya çıkan ciddi bir hormonel hastalık olarak ifade edilebilir. Genetik faktörlerden dolayı ortaya çıktığı gibi çevresel faktörlerden dolayı da ortaya çıkabilir. Bu hormonun az ya da çok çalışması çeşitli sorunları beraberinde getirmektedir. Özellikle tiroid hormonlarının yetersiz seviyede salgılanması vücutta bazı değişikliklere neden oluyor. Vücutta su tutumunun gerçekleşmesi, ödemin artması, kilo alımının gerçekleşmesine neden olmaktadır. Özellikle kas seviyesinde meydana gelebilecek olan dengesizlikler bir süre sonra yağ oranının yükselmesine neden olmaktadır. tiroid hormonlarında meydana gelen sorunlar kan testi ile ortaya çıkmaktadır. Bunun için dışarıdan tanı konulması pek mümkün olmadığı için uzman bir doktorun görmesi son derece önemlidir. Ancak tiroid hormonunun eksik çalışması kilo vermeyi engellediği ve hormonların pek çoğunu yakından etkilediği için son derece önemlidir. Tedavi edilmesi gerekir.

Polikistik Over Sendromu Olabilir

Kadınların yumurtalıklarında görülen bu hastalıklar özellikle genç kadınlarda daha çok görülmektedir. Hormonları etkilediği için kilo alıp verimini de etkilemektedir. Kadınlar bu sorunun ortaya çıkması bir süre sonra adet düzensizliği, vücutta ve yüzde birtakım tüylenmelere, özellikle sivilcelenme sorunlarına neden olmaktadır. Genellikle kan testlerinde ortaya çıkmadığı gibi yumurtalık ultrasonu sırasında kistin görünmesi ile birlikte teşhis konmaktadır. Hormon testlerinde de birtakım bozuklukların meydana gelmesinin ardından gerekli teşhisler ortaya konmaktadır. Bu sendromun ve kistin tedavi edilmemiş olması ilerleyen yıllarda kısırlığa neden olabilir. Ayrıca kadınlarda görülen rahim kanserinin oluşmasının en etkili yöntemlerinden birisidir.

Kilo vermek için detaylı bir hormon ve kan testinin yapılması son derece önemlidir. aksi takdirde yanlış sonuçlar ortaya çıkabilir. Hormonlara bağlı sorunlar çerçevesinde ortaya çıkan sorunlarda kilo vermek büyük uğraşlar sonucunda imkansız hale gelebilir. Bu durum bir süre sonra psikolojik anlamda kişileri de olumsuz etkilemeye başlıyor. Bunun için gerekli testlerin yapılması, doktorların önceden kontrol etmesi gerekmektedir.

Kapalı