Albaraka Türk Sermaye Artırımına Gidiyor

Albaraka Türk’ün belirlenmiş olan sermayesinin 900 milyon lira olduğu belirlendi. Yeni alınan karar ve düzenleme sonrasında, tamamı nakit olarak karşılanmak şartı ile 450 milyon lira artırılarak 1.35 milyar liraya kadar çıkarılması bekleniyor.

Banka konu hakkında KAP’a bir açıklamada bulundu. Yönetim kurulu tarafından yapılan toplantı sonrasında  kararın dün alındığı belirtildi. Artırılması planlanan 450 milyon liralık sermayenin, temsilen diğer paylar üzerinde herhangi bir imtiyazının olmadığı belirtildi. Bununla birlikte her biri 1 lira nominal değerli 450 milyon adet nama yazılı kayden izlenen pay olarak ihraç edilmesi bekleniyor.

Banka tarafından yapılan değerlendirme sonrasında, sermaye artırımından elde edilmesi beklenen 450 milyon liralık tutarın fon çerçevesinde, bankanın sermaye yapısının ve sermaye yeterliliği oranlarının güçlendirilmesi için kullanılacağı ifade edildi. Bu konuda yapılan açıklamalarda ‘Bankanın büyük stratejilerini gerçekleştirmeleri için önümüzdeki büyüme dönemleri içerisinde ilave bir kapasite oluşturulması ve ardından oluşan kredi isteklerinin karşılanması için uzun vadeli sürdürülebilir karlılık oranının devam ettirilmesi amaçlanıyor.’ İfadeleri kullanıldı.