Alışveriş Yapmak mı? İntihar Etmek mi?

Yıl sonuna yaklaşırken firmalar cirolarını yükseltsin, ellerinde kalan malları büyük indirim uyguluyor diye satmaya çalışsın, binlerce insan buna uysun ama karısını pazar alışverişine götüremeyen adam da intihar etsin!

İndirim Çılgınlığı

Yıl içerinde birçok ihtiyacımız oluyor. Bazı ihtiyaçlarımızı karşılamak için de indirimleri bekliyoruz. İndirimleri beklemek güzel bir şey ayrıca. Pazar araştırmasını yapmak benim için bir alışkanlık haline de geldi. Benim gibi alışkanlığı olup sadece ihtiyaçlarını almak isteyen insanlar dışında indirim yazısını görüp, duyan ve kendini alışverişe vuran insanlarda var. Geçtiğimiz günlerde 11 Kasım indirimleri adı altında 9-10-11 Kasım’da büyük indirimler yapıldı. Şimdi ise Black Friday yani Kara Cuma indirimlerinin başlamasını bekliyoruz. Geçtiğimiz yıllarda Kara Cuma çok fazla konuşuldu ki bence konuşulması da normal…

Halkın çoğunluğunun Müslüman olduğunu düşünürsek tepki verenlerin olması, alışverişin dibine vurulması çok normal. Fakat cebinde 1.5 lira olduğu için intihar eden vatandaşın olması ve halkın tepki göstermemesi de normal değil mi? Yoksul ve zengin kesim arasında ki uçurumun her geçen gün arttığı bu yıllarda, insanların psikolojisinin bozulması intihara meyilli olması da normal geliyor artık bana. Çünkü o kadar alıştık ki bu durumlara, çocuğu tatile çağırdı diye özel helikopteriyle şehir değiştirenleri de çocuğuna pantolon alamadığı için intihar edenleri de gördük (!)

İndirim yapan firmalar yıllara göre bakıldığında her yıl cirosunu ikiye katladığını görebilirsiniz. Bu yıl ki rakamlar açıklanmasa da geçtiğimiz yıllarda 145 milyon liraları gören firmaların bu yıl 200 milyon liralara çıktığını tahmin etmek pekte zor değil. Daha önce ki yazılarımda almak istediğim televizyonun en son indirimdeki fiyatı 1349 Türk Lirası idi. Arada oynayan rakamları hatırlarsanız birçok üründe 100 ile 200 lira gibi farklar oynadığını görecekseniz. Bende bunun farkına varıp daha küçük bir televizyon aldım. Sağ olsun banka kredi kartıma ekstra taksit seçenekleri de sağladı. Şimdi sıra ödemesinde.

Geçim Derdinin Çözümü İntihar Etmek mi?

Okuyor, görüyor ya da duyuyorsunuz intihar olaylarını. Manşetlere parasızlıktan, geçim derdinden, alınamayan pantolonlardan, cepte olan 1.5 liraları (!) Birileri ceplerini milyonlarla doldururken, karısının pazar alışverişini karşılayamayacağı için intihar eden vatandaşımız var. Neden çözümü iş bulmak, geçinmeye çalışmak yerine intihar ettiğini düşündünüz mü hiç? İnsanlar neden intihar ediyor bunları detaylıca düşünmek gerek.

Bir tarafta geçinemediği için intihar eden bir tarafta ise 11 bin Türk lirası olan telefonu 5 bin 999 Türk lirasına almaya çalışıp birbirini ezen insanların olduğu bir devirde yaşıyoruz. Sahi bu ülkenin çoğunluğu Müslümandı unutmuşum. Müslüman gösterişi sever bizim ülkemizde (!) İnsanların krediler çekerek gösteriş uğruna borca girmesini anlayamıyorum. İki bin liralık telefon ile 11 bin liralık telefon arasında benim için hiçbir fark yok. Peki neden kendimi zora sokup 11 bin liralık telefonu sırf çevreme ya da tanımadığım insanlara gösteriş yapmak için alayım?

Maslow’un oluşturduğu ihtiyaçlar hiyerarşisinde 4. basamakta değer kavramı var. Bu kavramı açacak olursak değer görme, saygı duyulma ihtiyacı diyebiliriz. İnsanlar bu kavrama dayanarak mı yapıyorlar bunları yoksa?

Kapalı