Alman Deutsche Bank’a Kredi Notu Darbesi!

Fitch Ratings yaptığı açıklamada Deutsche Bank’ın kredi notunu düşürdüğünü bildirdi.

Fitch Ratings Deutsche Bank’ın Notunu Düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada dünya devi Alman bankası Deutsche Bank’ın BBB+ olan uzun vadedeki kredi notunun BBB seviyesine çekildiği bildirildi. Fitch Ratings’in bu açıklamasından sonra Deutsch Bank’ın uzun süreden beri değer kaybında olan hisseleri daha da düştü. Deutsche Bank hisseleri 7 Haziran 2019 Cuma günü 6 euronun altına indi.

Deutsche Bank Karını Artırmada Sınırlı Kalıyor

Fitch Ratings’in Almanya’nın büyük bankalarından Deutsche Bank’ın kredi notu ile ilgili açıklamasında daha önceden BBB+ olarak belirlenen kredi notunun aşağı yönlü revize edildiği bildirildi. Kredi derecelendirme kuruluşu, Alman bankanın küresel kredi notunu BBB olarak aşağı çekti. Açıklamada Deutsche Bank’ın bir süredir devam eden problemlerinin kredi notunun düşürülmesinde etken olduğu belirtildi. Ayrıca Deutsche Bank’ın karını artırmak ve iş modelini daha istikrarlı bir hale getirmek kaydettiği ilerlemenin sınırlı kaldığı da söylendi. Fitch Ratings tarafından Deutsche Bank için belirlenen BBB kredi notu finansal piyasalarda en dip seviyenin iki basamak üzerinde bulunuyor.

Kredi Notu Daha da Aşağı Çekilebilir

Fitch Ratings açıklamasında Deutsche Bank tarafından iş modelinin geliştirilmesi ve karlılığın artırılması için tedbirlerin alınması halinde notun yeniden yükselebileceği, ancak gereken çözümlerin bulunmaması durumunda kredi notunun daha da aşağı çekilebileceği de belirtildi.

Deutsche Bank’tan Açıklama Geldi

Kredi derecelendirme kuruluşunu bu hamlesinden sonra Deutsche Bank da bir açıklama yaptı. Açıklamada Fitch Ratings tarafından kendileri için tanımlanan zorlukların odak noktaları olduğu, Deustche Bank yönetiminin karı artırmak için kararlı olduğu belirtildi.

Kapalı