Alternatif Bank TLREF İhraç Eden İlk Özel Banka Oldu!

İstanbul borsası tarafından bir süredir üzerinde çalışılan proje sonunda gerçek oldu. Kurumsal yatırımcılardan gelen değişken faizli bono talebinin piyasada büyük ses getirmesinin ardından TLREF sisteminin yayınlanmaya başladığı öğrenildi. TLREF sistemi bankaların faiz risklerini kontrol etmelerini sağlarken bununla birlikte reel sektörün rahatlatılması açısından düşünülmüş önemli bir proje olarak değerlendiriliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak BİST tarafından sunulan TLREF sistemini sosyal medya hesabından duyurarak  ardından  hayırlı olmasını dilemişti.

Alternatif Bank Bir İlke İmza Attı

Özel bankalar arasında yapılan değerlendirmeler sonrasında Alternatif Bank iki yıl vadeli olarak TLREf ihracatı gerçekleştirdi. Yaptığı borçlanma sonucunda kupon faizlerinin TLREF bazlı olarak 3 ayda bir dönemsel değişken faizli olarak ödeneceğini duyurdu. Bu sistemle birlikte referans getirisinin  50 baz puan üzerinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Yapılan çalışmanın ardından Alternatif Bank Hazineden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Güven önemli değerlendirmelerde bulundu. Açıklamalarında ‘Son dönemlerde finansal piyasaların gelişmesi için referans faiz oranı bir ihtiyaç halini aldı. Bununla birlikte bir süre önce BİST tarafından hayata geçirilen TLREF sistemi repo piyasası içerisinde gecelik işlemlerin yapılmasını öngörüyor. Yatırımcılarımızın taleplerinin de aynı noktada olduğunu gördüğümüz anda bono ihracı gerçekleştirmeye karar verdik. Bunu gerçekleştiren ilk banka olmakla birlikte iki yıl vadeyle borçlanma işlemi yaptık. İlk gerçekleştirdiğimiz bononun kupon faizlerinden TLREF üzerinden 3 aylık dönemlerde referans getirisinin 50 baz puan üzerinde olmasını bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde finansal piyasalardaki derinliğin artmasını umut ediyoruz’ ifadelerini kullandı.