a

Anın Tadını Çıkarmanın Psikolojinize Faydaları

Anın Tadını Çıkarmanın Psikolojinize Faydaları
0

BEĞENDİM

Günlük hayatın stresi içerisinde rahatlamaya ve her şeyden önemlisi bu duruma psikolojimizi hazırlamaya ihtiyacımız oluyor. Son yıllarda pek çok uzman kişilerin anın tadını çıkarmaları konusunda uyardıklarını ifade ediyorlar. Anın tadını yaşamak genellikle psikolojiyi olumsuz etkiliyor. Kişilerin kafalarına taktıkları ve kendilerine yük edindikleri her türlü olumsuz duygudan uzaklaşmalarını sağlayan bu süreç aslında son derece önemli.

Zamanın yeniden geri alınamayacağını ve çok hızlı bir şekilde geçtiğini fark ettiğimiz zaman iş işten geçmiş oluyor. Çok düşünerek ve kendimize yük ettiğimiz olumsuz düşünceleri depolayarak aslında hayatımızın akıp gittiğini görebiliriz. Bu durumda zaman içerisinde kendimize olan güvenimizi de kaybedebiliriz. Psikolojimizi olumlu anlamda etkilemek ve anın tadını çıkarmak için birkaç küçük alışkanlık edinebilir ve hayatımızı yeniden yönlendirebiliriz. Peki nedir bu yöntemler?

Şikayet Etmekten Artık Vazgeçin

Psikolojik anlamda yapılan incelemeler sonrasında kişilerin mutsuz bir ruh hali içerisindeyken en çok şikayet ettikleri dönemi yaşadıkları tespit edilmiştir. Anın tadını çıkarmak için bir anlamda şikayet etme alışkanlığınızı bir kenara bırakmanız gerekmektedir. Şikayet etmeyi bıraktıkça kendimize ayırdığımız zamanın ve hayallerimize olan yakınlığın giderek arttığını görebiliriz.

Şikayet etmeyi bırakan kişilerin bir süre sonra kendilerine güveni artacaktır. Yeni adımlar atmaya heveslenecek ve böylece hayattaki kararlarınızdan aldığınız verim bir adım daha artacaktır. Şikayet etmek çoğu zaman zaman kaybına neden olacağı için olumsuz duyguları harekete geçirebilir.

İyi Uyumayı İhmal Etmeyin

Anın tadını çıkaran kişiler gelecek kaygılarından uzaklaşmış ve bu kaygılarla şimdiki zamanını mahvetmeyen kişilerdir. Genellikle bu kişiler yastığa başlarını koydukları gibi uyurlar. Olumsuz duygular taşımadıkları için sağlıklı ve kaliteli bir uykuya dalmaları çok daha kolaydır. Dün geçti, yarın henüz gelmedi o yüzden bilinmezliklerle ve pişmanlıklarla yaşamaktansa anın tadını çıkarmak ve bu anı verimli geçirmek son derece önemlidir. Çoğu zaman geçmişin muhasebesini yapmak ya da geleceği planlamaktan pek bir şey yapamayız. Ancak ağır yükü ve olumsuz duyguları taşımak uyku kalitesini bozabilir. Kalitesiz uyku ise bir süre sonra sağlığı olumsuz anlamda etkileyebilir.

Hayatta Daha Çok Gülümseyin

Gülümsemek kara bulutların dağılmasına sebep olur. Hayatta daha fazla gülümsememek için bir nedeniniz yok. Bu anlamda gülümsemek olumlu duyguları da harekete geçirdiği için son derece önemli. Günlük yaşantının stresi ile birlikte pek çok kişinin yüzünde derin bir üzüntü ve somurtan ifade bulunuyor. Bu ifade hayatımızı bir süre sonra ele geçirmeye başlıyor. Hayattan zevk almayan, kolay gülmeyen ve sürekli negatif duygularla dolu biri haline geliyoruz. Ancak gülümsemek bulaşıcı bir durumdur. Etrafımızdaki kişileri de bir süre sonra mutlu edebilir enerjilerini yükseltebiliriz.

Çevreye Uyum Sağlamanın Yollarını Bulun

Günlük yaşantımızda çevreye uyum sağlamak son derece önemlidir. Ancak çevreye uyum sağlamak için öncelikli olarak etrafımızda nelerin yaşandığından emin olmak ve duruma hakim olmak gerekmektedir. Genellikle kalabalık ortamlarda elimizden telefon düşmüyor ve kendinizi o ortama ait hissetmiyorsanız bir sıkıntı var demektir. Anı yaşamakla ilgili sıkıntıları olan kişiler genellikle çevreye kolaylıkla uyum sağlayamazlar. Bu durumda harekete geçmek ve çevreye uyum sağlamak için birkaç adım atmak gerekebilir. Bu durumda doğru bir eylem planı hazırlamak gerekebilir. Başkalarının hayatlarını takip etmekten kaçının. Özellikle bu durumu bağımlılık haline getirmeniz son derece riskli. Kendi hayatınıza odaklandığınız ve bağımlılıklarınızdan kurtulduğunuz zaman hızlı bir şekilde çevreye adapte olmaya başlayabilirsiniz. Böylece anın tadını çıkararak tüm negatif enerjileri kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.