a

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık
0

BEĞENDİM

Finans, para piyasaları ve sigortacılığın genel işleyişi ile mevzuatı hakkında bilgi birikimi olmayı, banka ve sigortacılığın temel kavram ve ilkelerini bilmeyi gerektiren bölüm AÖF Bankacılık ve Sigortacılık bölümüdür. Banka sigorta gibi alanlarda ürün ve hizmetlerin profesyonel bir biçimde danışmanlığını, pazarlama ve denetimini yapabilecek donanıma sahip kişiler yetiştirmeyi hedefler. Bu programda fakülte için LYS puan türü, yüksek okul için ise YGS puan türü baz alınır.

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü için Gerekli Nitelikler

Belirtilen bölümün mezun olarak bu alanda çalışmayı düşünenler; ekonomi ve matematik alanına ve bu konulara ilgili olmalıdır. Başarılı, kapalı mekanlarda çalışabilecek kişiler tercih edilmektedir. Dikkatli, sabırlı, yenilik ve gelişimlere açık, aynı zamanda başkalarıyla iyi iletişim sağlayabilen kişiler olmalıdır. Bu kişisel ve sosyal özelliklere sahip olan bireyler belirtilen program için uyumludur.

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Dersler ve Eğitim Süreleri

Bu programda; ticaret hukuku, temel iletişim becerileri, genel sigortacılık bilgileri, genel bankacılık bilgileri ve temel bankacılı bilgilerinden risk yönetimine kadar banka ve sigortacılığa dair tüm eğitim bilgilerini kapsayan dersler bulunmakla birlikte eğitim süresi dört yıldır. Bununla birlikte banka ve sigorta muhasebesi, müşteri ilişkileri yönetimi, istatistik, ekonomi, fon yönetimi, hizmet pazarlaması, finansal muhasebe ve bankacılıkta bilgisayar gibi dersler yer alır. Aynı zamanda bu program kapsamında yetiştirilen öğrencilerin iş sürecini ve iş yaşamını yakından takip edebilmeleri ve deneyim kazanmaları için staj zorunluluğu bulunur.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Çalışma Alanları

Sektörde ihtiyaç duyulan teorik ve teknik donanıma sahip, nitelikli eleman yetiştirmeyi amaçlayan bölüm, reel ve finans sektörünün ve geleceğin ihtiyacı olan akademisyenleri yüksek eğitim kurumlarına hazırlar. Bunun yanında özel sektörde ve kamuda çeşitli birimlerde iş bulma imkanı yaratır. Diğer yandan bu bölüm mezunu bireyler, yeminli mali müşavirlik ve muhasebecilik hakkındaki kanun gereğince stajını tamamlayıp kendi adlarına şahsi muhasebe bürolarını açma yetkisine sahip olabilirler.

Kısacası bu bölüm kapsamında günümüzün rekabetçi piyasa şartlarında risk alabilen, analitik düşünebilen ve güncel bilgileri pratik ve doğru bir biçimde yorumlayabilen kişilere duyulan ihtiyacı gidermek ve sektörde gereksinim duyulan çalışan gücünü oluşturmak amaçlanmıştır. Bankacılık sektörüne yönelenler ve bu alanı seçenler için iş sahası oldukça geniş olmakla birlikte kişiler belirli kariyer hedefleri doğrultusunda yükselebilir ve maaşları yükseltilebilir.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bu bölümden mezun olan kişiler için iş imkanları oldukça fazladır. Genel itibariyle bu bölüm mezunları bankalarda ya da sigorta şirketlerinde çalışabilir. Daha detaylı bir şekilde bu programdan mezun olanlar ne iş yapar açıklamak gerekirse, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank gibi devlet bankalarında, Akbank, Garanti Bankası, Finansbank gibi özel bankalarda, komisyoncu firmalarda, sigorta şirketlerinde, brokerlık veya finans kuruluşlarında çalışabilirler. Bankada çalışan bir kişi veznelerde veya bireysel müşteri hizmetlerinde görev alabilir. Sigorta şirketlerinde ise müşterilere bazı sigorta teklifleri sunabilir, var olan müşterilerin sigorta birim tarihlerini düzenli bir şekilde takip edebilir, evrak düzenleme işlemlerini yürütebilir. Aynı zamanda 2 yıllık bölüm okuyan adaylar için bankalar iş ilanları yayınlayabilir.

AÖF Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Eğer belirtilen bölümden mezun olduktan sonra KPSS ile bir kamu kurumuna atanmanız durumunda minimum alacağınız maaş 3500 dolaylarında olacaktır. Ancak bu maaş sınırı özel sektörlerde daha aşağılara doğru çekilebileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Dolayısıyla bir özel şirkette çalışan mezunun 2 bin lira dolaylarında maaş aldığını görebilmek mümkündür. Aynı zamanda iyi bir özel bankada çalışan bir başka mezun da 4500 dolaylarında bir maaş alabilir.

Bankacılık ve Sigortacılık hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Bankacılık ve Sigortacılık DGS

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.