Aşırı Sıcakta Çalışmak Panik Atak ve Depresyonu Tetikliyor!

Yaz aylarının gelmesi ve buna bağlı olarak sıcak havanın kendisini iyiden iyiye göstermesinin ardından  sıcak havaların neden olduğu pek çok sorun ortaya çıkmaya başladı. Uzmanlar aşırı sıcakların pek çok kişi üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunu ifade ediyorlar. Özellikle meteoroloji uzmanları tarafından bu yıl aşırı sıcakların son derece olumsuz etkilere sebep olacağını ve çalışmak zorunda olanların bu duruma ayrıca özen göstermeleri gerektiğini ifade ediyorlar.

Pek çok kişi genellikle soğuk havalardan daha çok sıcak havaları tercih ediyor. Ancak yapılan bilimsel araştırmalar çerçevesinde sıcak havaların özellikle depresyona yatkın olan kişiler üzerine daha olumsuz sonuçlara neden olabileceğini ortaya çıkardı. Aşırı sıcaklarda özellikle şehir hayatı içerisinde bulunan ve çalışmak zorunda olan kişilerin kendilerini daha enerjik hissetmek yerine daha yorgun ve depresif bir ruh hali içerisinde buldukları ifade edilmiştir. Yaz aylarında özellikle tüm ülkeyi Afrika sıcaklarının etkisi altına alması bekleniyor. Normalde kış aylarında havanın soğuk ve kapalı olması nedeniyle kişilerin depresyona girdikleri ve kendilerini kötü hissettikleri biliniyordu. Ancak büyük şehirlerde meydana gelen aşırı sıcakların panik atak krizlerini tetiklediği ve depresyona davetiye çıkardığı ortaya çıktı.

Genellikle aşırı sıcaklarda kişilerin nefes almakta sorun yaşadıkları biliniyor. Pek çok şehirde meydana gelen nem ile birlikte hissedilen hava sıcaklığının arttığı görülmektedir. Aşırı sıcaklarda nefes almakta güçlük çeken kişilerin nefes alamadıklarını düşündükleri için panik atak yaşadıkları belirlendi. böylece kendilerini kötü hisseden kişiler olumsuz bir ruh hali içerisine giriyorlar. Aşırı sıcaklar kişilerin tahammül seviyelerini de giderek düşürüyor. Böyle kişilerin sıcak havalarda çalışma ortamları içerisinde de negatif durumlara daha müsait oldukları belirlendi. Ancak sıcak havalardan vücudumuzu korumak ve bu sürece kendimizi alıştırmak için bazı önlemler alabiliriz. sıcak havalarda özellikle çalışanların ruh sağlıklarını korumaları son derece önemli görülüyor.

Sıcak Havalarla Başa Çıkmak Çok Önemli!

Sıcak havalarda alınacak bazı önlemler ve yaşamımızda gerçekleştireceğimiz bazı değişiklikler sürecin daha rahat atlatılması açısından son derece önemlidir. Alınacak küçük önlemeler havanın üzerimizde kurmuş olduğu olumsuz ruh halinin ortadan kaldırılması açısından son derece  önemlidir. Uyku en çok uyku düzeninin bozulmasına neden oluyor. Uykusuzluk ise depresif bir ruh halinin ortaya çıkmasında son derece önemli. Aşırı sıcaklarda uyumak giderek zorlaştığı için uyumadan önce vücudumuzu uykuya hazırlamak son derece önemli. Bu durumlarda ılık bir duş alıp yatağa öyle girmek uykusuzluk sorununun ortadan kalkmasına neden olacaktır.

Yaz aylarında evden çıkıp işe giderken geçen sürede etkilendiğimiz aşırı sıcak havalar çalışmayı olumsuz anlamda etkileyebilir. Bu anlamda seçilecek kıyafetler son derece önemlidir. Gün boyu konforlu bir çalışma için pamuklu, açık renkli ve özellikle vücudu sıkmayan kıyafetlerin tercih edilmesi bir anlamda ruh halini de etkileyeceği için son derece önemlidir.

Sıcaklarla Yaşamayı Öğrenmek Gerekiyor

Son yıllarda doğanın dengesinin giderek bozulması yaz aylarında sıcak havaların daha sert bir şekilde geçmesine neden oluyor. Bu saatten sonra doğanın dengelerini yeniden eski haline getirmenin pek mümkün olmadığı dile getiriliyor. Böyle durumlarda her yıl sıcakların biraz daha artacağını bilerek kendimizi duruma hazırlamak son derece önemlidir. Sıcak havayı sürekli olarak düşünmek, kendi aramızda yaptığımız muhabbetlerde bunu dile getirmek ve sürekli bu konu üzerine düşünmek kişileri bir süre sonra psikolojik anlamda etkilediği için son derece önemli. Sıcak hava ile yaşamayı öğrenmek durumu kabullenmek ve duruma uyum sağlamak açısından son derece önemli.

Kapalı