a

Aslında Hepimiz Bir Gün Toprak Değil Robot Olacağız

0

BEĞENDİM

Herkese mutlu hafta sonları dileyerek hemen yazıma geçmek istiyorum çünkü bugün sizlerle bana oldukça heyecan veren bir konuyu tartışacağız.

Yapay zeka teknolojisi ve ileri teknoloji ürünleri daima ilgimi çeken alanlar arasında yer alıyor. Her gün teknolojiyle uyuyor ve uyanıyoruz. Sabah alarmınızı bile akıllı cep telefonunuz üzerinden kurup güne öyle başlıyorsunuz. Peki yapay zeka teknolojisi gerçekten faydalı mı?

Sizler gibi ben de birçok YouTube kanalını, Instagram sayfasını takip ediyorum. YouTube kanalı üzerinden sıkı takipçisi olduğum bir kanal bulunuyor. “Barış Özcan” olarak aratıp videolarını izleyebilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde kendisi yeni almış olduğu Tesla model arabasını tanıttı. Yaklaşık olarak 25 dakika sürüyor video ve kendisi arabanın tüm özelliklerinden bu videosunda bahsetmeye çalışıyor. Video içerisinde dikkatimi çeken birçok nokta oldu.

Tesla Model 3

Tesla Model 3 tanıtımının yapıldığı bir videoydu bu… Bildiğiniz üzere Tesla Model 3 insansız olarak sürüş konforu verebilen araçlardan biri. Otopilot özelliği bulunan araba, yolu ve çevresindeki tüm cisimleri algılayarak sürüş keyfi verebiliyor. Fakat dünya üzerinde halen daha otopilot özelliği ile araba kullanmak yasallaşmadığı için otopilot özelliğiyle araba kullanabilmeniz mümkün değil. Gelelim bu videoda dikkatimi çeken ayrıntılara.

Tesla Model 3’ün kendi yapay zekası bulunuyor. Bu yapay zeka ise bir merkeze bağlı. Aracın kendi kendine hareket edebilmesi için belli noktalarında kameralar bulunuyor. Araç içi ve dışı olmak üzere kamera sistemi yerleştirilmiş yapay zeka aracını düşünmenizi ya da direkt olarak videoyu bulup izlemenizi sizlere öneriyorum. Şimdi diyeceksiniz ki “Ne var burada?”… Bahsetmiş olduğum duruma bir de şu gözle bakmanızı isterim.

Bu araçların her ne kadar yapay zekası olsa da “merkeze” bağlılar. Kendi beyinleri olmasına rağmen tüm verileri “merkeze” aktarıyorlar. Transformers filmini hatırlıyor musunuz? Bu noktada hatırlamanızı istiyorum… Robota dönüşebilen araçların olduğu filmden bahsediyorum. Acaba Tesla Model 3 gibi araçlarla özel hayatımızın gizliliğini ortadan kaldırıyor ve yaptığımız her hareket, attığımız her adım bir sistem üzerine kayıt mı oluyor? Bu araçların merkeze bağlı olması beni tedirgin ediyor. Merkez üzerinden verilen bir komut ile birlikte aracın kendisini yol ortasında imha edip etmeyeceğini bilmiyorum ya da canlı bomba olarak kullanılıp kullanılmayacağımı… Tesla Model 3 her ne kadar harika ötesi bir teknolojiye sahip olsa da bir merkeze bağlı olarak hareket ediyor, kendini sürekli olarak bu merkezden almış olduğu güncellemeler ile güncelliyorsa bu noktada bir “dur” demek gerekiyor.

Akıllı Okul Forması

Tesla Model 3 ile birlikte değinmek istediğim bir konu daha bulunuyor. Teknoloji denilince aklınıza ilk hangi ülke geliyor? Benim aklıma Çin ve Japonya geliyor. Doğrusunu söylemek gerekirse Çin ve Japonya’nın teknolojisine yetişebilmemiz için 40 değil 40 bin fırın ekmek yememiz gerekiyor.

Çin’de “akıllı okul forması” sistemi başlatıldığını biliyor muydunuz? Çocuklar, formalarına takılmış olan çipli formaları giyerek okula gitmeye başladı ve tam 11 okulda bu uygulama şu an uygulanıyor. Türkiye’de olsa birçok velinin mutluluk duyacağı bu forma sistemi, bana doğru gelmiyor.

Formaların omuz kısımlarında birer tane çip bulunuyor. Bacak ve kol bölümlerinde ise hareket-zaman algısını anlayabilen sensörler ve bununla birlikte göğüs bölümünde kamera sistemi ile formanın yüz tanıma sistemi bulunuyor. Artı olarak, üniforma tıpkı Tesla Model 3 gibi bir merkeze bağlı olarak çalışıyor. Yani bu formayı giyince okula giden bir çocuk değil robot oluyorsunuz bana kalırsa.

Bu forma, öğretmenlere ve velilere sunulan bir uygulama üzerinden de takip edilebiliyor. Yani çocuğunuzun attığı her adımı bir mobil uygulama aracılığıyla görebiliyorsunuz. Okula gidip gitmediğini, okul içerisinde nerelerde bulunduğunu ve kimlerle konuştuğunu görebiliyor, takip edebiliyorsunuz. Güvenlik açısından harika bir uygulama gibi geldi değil mi? Ama öyle değil sevgili okurum… Bu projenin gelecekte kullanılabilecek bir silah olduğunu düşünüyorum. Nasıl mı?

Detaylar, detaylar…

Öncelikle bazı detaylara dikkat etmenizi istiyorum. Omuz bölümünde birer adet çip bulunuyor dedim az önce. Askeri üniformalarda da apoletler omuz kısmına takılır. Bu sayede askerin ne derece bir rütbeye sahip olduğunu bu apoletten anlayabilirsiniz. Yüz tanıma sistemi bulunuyor dedim, yani çevrenizdeki insanları yapay zeka sahibi olan bu üniforma 3 saniye içerisinde algılayabiliyor. Algılayıp bağlı olduğu merkeze iletebiliyor. Hareket ve zaman algılama sistemi bulunuyor. Şirket tarafından formanın tanıtımı yapılırken bu özellik için “derste bir öğrenci uyumaya kalkarsa alarm ötüyor” demiş. Fakat bana kalırsa merkez üzerinden çocukların hareketlerini kontrol edebilmek amaçlı böyle bir sistem bulunuyor. Yani bir çocuk, istemsiz olarak yerden aldığı taşı bu üniformayı giyerek öğretmeninin başına fırlatabilir. Bunu kendisi yapmasa da merkez tarafından kontrol edilerek hareket edebilir.

Gelelim sunulan mobil uygulamaya. Veliler açısından gerçekten mükemmel bir uygulama olan bu sistem çocuğunuzu her an her yerde takip etmenizi sağlıyor. Günümüzde artan çocuk kaçırma olaylarına karşılık olarak alınabilecek en güvenli önlem diyebilirim. Fakat, o mobil uygulamada sisteme bağlı olarak çalışıyor. Sistem mobil uygulamayı benim akıllı cihazıma yüklediği zaman, o uygulama tarafından yaptığım tüm görüşmelerin sisteme aktarılıp aktarılmadığını bilmiyorum. Yine az önce duymuş olduğum şüpheyi duyuyorum. Telefonumu ya da tabletimi kullandığım zaman canlı bomba olup olmadığımı bilmiyorum… Telefonumun kullanılarak bir füzeyi harekete geçirip geçirmeyeceğini bilmiyorum…

Özetle…

Eskiden, robotlar insan olacak derdik. Şimdi insanlar robota dönüştürülmeye çalışılıyor. Aslında hepimiz bir gün toprak değil, robot olacağız. Bu şekilde hepimizi üniformalı askere dönüştürecekler. Teknolojiyi bizlere mükemmel ayrıntılarıyla sunup bizim kontrol edemediğimiz araçları özel hayatımızın içine dahil ederek, bizleri her alanda kullanmayı sağlayacaklar. Teknolojinin ilerlemesi gerçekten güzel, heyecan verici ama bir o kadar da korkutucu… Umuyorum bu teknoloji sandığım gibi Transformers filmine dönmemize sebep olmaz (!)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.