Asude Defne Özkan Kimdir? Yeni Tosuncuk Asude mi?

Sosyal medya hesabı ve platformu üzerinden videoları ile fotoğraflarını paylaşarak, 24 saatten kısa bir sürede 21 bin doları aşkın bağış toplayan Asude Defne Özkan, bir anda sosyal medyanın gündemine oturdu. Kimi kişiler tarafından Özkan “dolandırıcı” olarak nitelendirildi, kimilerine göre de “yeni tosuncuk vakası” dendi. Peki Asude Deniz Özkan kimdir? Gerçekten dolandırıcı mıdır?

Asude Defne Özkan, sosyal medya hesabı olan Twitter üzerinden bir bağış sitesi aracılığıyla videosunu ve fotoğraflarını yayımladı. Özkan’ın bağış toplama amacı yurt dışında kazanmış olduğu bir üniversite ve bu üniversiteye gitmek için ailesinin maddi durumunun elverişsiz oluşuydu. Türk Lirası olarak yüz bin lirayı geçen Özkan için akıllarda soru işaretleri bırakan detayların mevcut olması “dolandırıcı” olarak linç edilmesine sebep oldu.

Özkan, sosyal medya üzerinden paylaştığı videoda, oyunculuk kariyer için Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen bir sınava katıldığını ve bu sınavdan başarılı olarak kendisine burs veren okullar olduğunu belirtti. Kendisine en çok burs veren okulu tercih ettiğini, mülakatlar için gittiğinde kendisinden çok etkilenildiğini, üniversite yaşamı için sırf Türkiye’den gelerek başvuru yapmasının ve başarılı olmasının jüriler tarafından takdir edildiğini ifade etti.

Kadıköy Lisesi son sınıf öğrencisi olan Özkan, kendisine en çok burs veren üniversitenin Pace Üniversitesi olduğunu da ifade ederek Jack Nicholson, Bradley Cooper gibi dünyaca ünlü olan oyuncuların bu üniversiteden mezun olduğunu söyledi. Bu okula her yıl yalnızca 15 erkek ve 15 kız öğrenci alındığını, o öğrencilerden biri olduğunu, fakat ailesinin maddi durumunun kendisini burada okutmaya yeterli olmadığını ve bu sebeple maddi alanda desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti.

Sosyal medya hesabı üzerinden Asude Defna Özkan’ın yaptığı paylaşım şu şekilde yer aldı: “@asudedefneozkan

“New York’taki Pace Üniversitesi’nin (Actor’s Studio) oyunculuk bölümünü kazanan dünya çapında 15 kızdan biri oldum. Gönlünüzden kopacak herhangi bir destek benim için çok değerli. https://gogetfunding.com/oyunculuk-egitimim-icin-yardiminiza-ihtiyacim-var/ …”

Kısa bir sürede bağış toplamaya başlayan Asude için sosyal medyadaki kişiler, detayları incelediğinde kendisine “dolandırıcı” demeye başladı. Bir kişi, Asude’nin seyahat bloğu olduğunu ve Instagram profili üzerinde yurtdışına birçok seyahat gerçekleştirdiğini dile getirdi. Ülke ülke gezebildiği için ailesinin maddi açıdan kendisine destek verme konusunda yeterli olduğunu belirten bu kullanıcı üzerine Özkan okullardan almış olduğu kabul e-postalarını Twitter hesabından paylaştı.

Fakat bu da yeterli olmadı. Eleştiri yağmuruna tutulmaya devam etti. E-postalar içerisinde okul için yatırılması gereken meblağ için son gün olarak 1 Mayıs tarihinin verildiği ve Özkan’ın bağış fonunu 9 Mayıs tarihinde açtığı söylendi. Kendisine “Neden 9 Mayıs’ta bağış kampanyası başlattığı” hakkında sorular sorulmaya başlandı. Özkan’dan ise yanıt gecikmedi. Sosyal medya üzerinde çok fazla bilgi kirliliği olduğunu, sürekli olarak linç altında tutulması sebebiyle Instagram hesabını kapattığını belirten genç kız, henüz parayı alamadığını, okula meblağı aktardığı takdirde belgelendirmesini yapacağını ve herkesle paylaşacağını belirtti.