Avrupa Bankalarında Sınır Ötesi Krediler Büyüdü

Uluslararası Ödemeler Bankası tarafından bir rapor hazırlandı. Hazırlanan raporun dün yayınlanmasıyla birlikte, sınır ötesi kredilerde belirli oranda bir büyümenin yaşandığı ortaya çıktı. Rapor 2019 Eylül sonu itibariyle gerçekleşen bankacılık değerlendirmelerini kapsıyor.

2007 ile 2009 yılları arasında yaşanan küresel kriz sonrasında sınır ötesi kredilerde ciddi miktarda bir daralma meydana gelmişti. Bunun üzerine uzun yıllardır küçülmüş durumda bulunan kredilerin, 2018 yılı itibariyle büyümeye başladığı ve gelişme gösterdiği belirtildi.

Hazırlanan raporun detaylarına göre, sınır ötesi krediler 2019 yılının 3. Çeyreğinde 660 milyar dolar artış gösterdi. 2019 yılının Eylül ayında ise 31 trilyon dolara kadar yükselmesi, toparlanmanın ciddiyetini ortaya koymuş oldu. Yıllık bazda büyüme oranları 2008 yılından bu yana karşılaştırıldığı zaman, yüzde 9 seviyelerine kadar yükselmesi de dikkatlerden kaçmadı.

2019 yılının üçüncü çeyreğinde yaşanan kredi artışlarında 577 milyar dolarlık gelişmiş ekonomilere verildiğinin altı özellikle çizilmiş oldu. Yılın üçüncü çeyreğinde yapılan değerlendirmeler sonrasında, gelişmekte olan piyasalara ve kalkınmakta olan ekonomilere verilen kredilerin 6 milyar dolar civarında küçülme yaşadığı da özellikle belirtildi. Ancak genel olarak sınır ötesi kredilerde meydana gelen artış sevindirici bir durum olarak algılanıyor.