Avrupa Birliği 5 Bankaya 1 Milyar Euro Ceza Kesti!

Avrupa Birliği tarafından aralarında dünya devlerinin de bulunduğu 5 bankaya toplam 1.07 milyar euro ceza kesildi.

Avrupa Birliği Dünya Devi Bankalara Ceza Yağdırdı

Avrupa Birliği; JP Morgan, Citigroup ve Barclays’in de aralarında olduğu 5 bankaya döviz işlemlerinde ortak hareket ederek kartel oluşturma gerekçesiyle 1 milyar 70 milyon euro para cezası kesti. Avrupa Birliği tarafından ceza kesilen bankaların JP Morgan, Barclays, Citigroup’un yanı sıra MUFG ve RBS olduğu öğrenildi. Bir süredir bu bankalar tarafından spot döviz piyasalarında gerçekleştirilen işlemler ile ilgili inceleme yürütülüyordu. Bankalar hakkındaki inceleme tamamlandı ve adı geçen 5 bankaya döviz işlemlerinde kartel oluşturduklarından dolayı toplamda 1.07 milyar euro ceza kesildi.

AB Komisyonu Açıklama Yaptı

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından ceza kesilen bankalar ile ilgili yürütülen soruşturmanın tamamlanması ve kesilen cezalar ile ilgili bir açıklama yapıldı. AB Komisyonu’nun açıklamasında JP Morgan – Citigroup – Barclays – RBS – MUFG adlı bankaların piyasa işlemlerini ilgilendiren hassas verileri ve ticari planları kendi aralarında paylaştıklarının ortaya çıktığı bildirildi. Avrupa Birliği Komisyonu yaptığı açıklamada bahsi geçen bankaların spot döviz işlemleri piyasalarında euro, dolar ve sterlin gibi 11 değişik para birim ile gerçekleştirilen alım – satım işlemlerinde kartel oluşturduklarını da haber verdi.

Toplam Ceza Tutarı 1.07 Milyar Euro

AB tarafından yapılan cezalar hakkındaki bilgilendirme açıklamasında bu gibi durumların yapılan inceleme sonucunda tespit edilmesi sebebiyle 5 bankaya toplam tutarı 1 milyar 70 milyon euro olan para cezası kesildiği de bildirildi. Avrupa Birliği dahilinde olan ülkelerdeki şirketlerin rekabete aykırı davranıp davranmadıkları AB Komisyonu tarafından denetleniyor.

Kapalı