Avrupa Merkez Bankası Başkanlık Adayı Lagarde Oldu!

Avrupa Birliği liderlerinin, Avrupa Merkez Bankası Başkanlığı için gösterecekleri aday Christine Lagarde oldu.

AB Ülkelerinin Liderleri Christine Lagarde Dedi

Avrupa Birliği ülkelerinin liderleri yaptıkları uzun görüşmelerden sonra Avrupa Merkez Bankası’nın yeni başkan adayının IMF yani Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde olmasına karar verdi. Christine Lagarde kariyerinde ilklere alışkın bir isim olarak biliniyor. Lagarde IMF Başkanı olarak görev yaptığı dönem boyunca Euro Bölgesi’ndeki ekonomik krizi yönetme ve Yunanistan’a ekonomik yardım sağlanması gibi konularda başarılarıyla adından söz ettiriyor.

Christine Lagarde IMF Başkanlığından Çekildi

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin liderleri bir araya gelerek üç süren görüşmeler yaptılar. Bu görüşmelerin konusu önümüzdeki dönemde düzenlenecek olan ECB Başkanlık seçiminde adaylarının kim olacağıydı. Üç günlük görüşmelerden sonra liderler IMF Başkanı Christine Lagarde’i, Avrupa Merkez Bankası’nın başkan adayı olarak belirledi. AB liderleri aralarındaki müzakereler neticesinde mevcut Uluslararası Para Fonu Başkanı Lagarde’i yeni ECB Başkanı olarak aday gösterdi. Bu kararın açıklanmasından sonra Christine Lagarde sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Paylaşımda ECB Başkan adayı seçilmesinden onur duyduğunu, bu süreç netlik kazanana kadar geçici olarak IMF Başkanlığından çekildiğini bildirdi.

ECB’nin İlk Kadın Başkanı Lagarde Olacak

Christine Lagarde seçilirse Avrupa Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olacak. ECB’de başkanlık görevini şu an itibariyle Mario Draghi yürütüyor. 2011 yılında ECB’nin başına gelen Draghi, Euro Bölgesi’ni ekonomik krizden kurtaran isim olarak takdir toplamıştı. ECB başkanları 8 yıl görev yapıyorlar.

 

Başa dön tuşu
Kapalı