Avrupa Merkez Bankası İçin Doğru İsim Seçildiği Düşünülüyor

Hollanda’nın lider bankası konumunda bulunan ING’nın yöneticisi konumunda bulunan Ralph Hamers Davos’ta bir televizyon yayınına katıldı. Katıldığı program sırasında, Avrupa Merkez Bankası’nın yeni başkanı olarak seçilen ve göreve getirilen Christine Lagarde’nin uygulamaya koyduğu mali politikalar üzerinde bazı değerlendirmelerde bulundu.

Yeni seçilen başkanın politik bir geçmişinin bulunması nedeniyle Avrupa Merkez Bankası’na yönelik katkılarının daha fazla olması bekleniyor. Hükümet liderlerini aldıkları karar neticesinde daha iyi anlayabileceği ve bu sayede ülkelerin mali politikaları doğrultusunda daha fazla etki edebileceği ifade ediliyor.

Önceki dönemde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’yi de eleştiren Hamers, eski başkanın bağımsız karar verme sürecinde bazı sıkıntıları olduğunu dile getirdi. Bu sebeple eski başkanın ekonomik baskıyı kendi üzerinde hissetmesinden dolayı, politikacılar üzerinde yeterince baskı kuramadığı ifade edildi. Ancak yeni başkanın seçilmesinin ardından, farklı bir dönemin başladığının altı çizildi. Yeni başkan olan Lagarde’nin mali politikalar süreci içerisinde liderleri baskı altına alabilecek güçte olduğu ve farklı bir strateji izlediğinin altı çizildi.

Bankalar bir süredir uzun dönemli altyapı projelerini ya da enerji geçiş hatları projelerini hayata geçirmeyi düşünüyorlardı. Ancak bu noktada başarılı olamayacaklarını düşünen ING Bankası CEO’su konu hakkında değerlendirme yaparken, enerji alanında iklim değişikliğinin fırsat haline dönüştürülebileceği belirtildi.