Avrupa Merkez Bankası Teşvikler Konusunda Anlaştı!

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu haziran ayında düzenlenen toplantıda teşvik sağlama konusunda anlaştı.

ECB Daha Çok Teşvik Sağlayacak

ECB kısa adıyla bilinen Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu tarafından haziran ayında düzenlenecek olan toplantıda ekonominin daha çok desteklenmesi amacıyla daha çok teşvik sağlanması konusunda anlaşmaya varıldı. ECB politika yapıcıları geçtiğimiz ay düzenlenen toplantıda ekonomik belirsizliklerin artmasından dolayı daha çok teşvik sağlanması gerektiği konusunda fikir birliğine vardılar.

Mario Drahgi Teşviklerin Sinyalini Vermişti

Amerika ile Çin arasında devam eden ve henüz bir netlik kazanmayan ticaret gerginliklerinin Euro Bölgesi’nde faaliyet gösteren ihracatçı firmalara zarar veriyor olması ve ABD Merkez Bankası FED’in faizlerde indirim yapmasının beklenmesi Avrupa Merkez Bankası tarafından uygulanan para politikalarına gevşetme baskısı uyguluyor. ECB Yönetim Kurulu’nun 5 Haziran – 6 Haziran 2019 tarihlerinde düzenlediği aylık toplantıda faiz artışları en az 1 yıllığına olmak üzere ertelenmiş ve ECB Başkanı Mario Draghi tarafından toplantı sonrasında yapılan açıklamalarda önümüzdeki haftalarda daha fazla teşvik sağlanacağının sinyalleri verilmişti.

Avrupa Merkez Bankası Gevşek Para Politikasına Hazır

Yayınlanan Avrupa Merkez Bankası haziran ayı toplantısı tutanaklarından teşvikler konusunda fikir birliğine varıldığı anlaşıldı. Tutanaklarda ekonomik belirsizliklerin önümüzdeki dönemde daha da artabileceği, bu nedenle Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyelerinin para politikasında sergilenen duruşun gevşetilmesine hazır olduğu bilgileri yer aldı. Tutanaklarda ayrıca muhtemel önlemlerin ECB’nin faizlere, faiz indirimlerine ve yeni varlık alımlarına yaptığı yönlendirmelerin yeni değişiklikleri kapsadığı da belirtildi. ECB enflasyonun gelecekte düşük kalmaya devam etmesi halinde daha stratejik adımlar hedefliyor.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı