Avrupa Merkez Bankası Yeni Döneme Hazırlanıyor!

Avrupa Merkez Bankası, AB liderleri tarafından tercih edilen Christine Lagarde’ın dönemine hazırlanıyor.

AB Üyesi Ülkeler Christine Lagarde Dedi

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin liderleri geçtiğimiz haftalarda ECB yani Avrupa Merkez Bankası’nın yeni başkanı olarak Christine Lagarde’ı belirlemişlerdi. Lagarde’nin ECB’nin yeni başkanı olmasıyla uygulanacak olan para politikasında önemli bir değişiklik beklenmediği belirtiliyor. Avrupa Merkez Bankası’nın mevcut Başkanı Mario Draghi’nin görev süresi 31 Ekim 2019 tarihinde doluyor. AB üyesi ülkelerin liderleri kendi aralarında 3 gün süren toplantılar düzenleyerek ECB’nin başına IMF yani Uluslararası Para Fonu’nun Başkanı Christine Lagarde’ın gelmesini istediklerine karar verdiler.

Avrupa Merkez Bankası’nın İlk Kadın Başkanı Olacak

Liderler toplantı sonunda Lagarde konusunda uzlaşı sağladılar. Böylece ECB’nin yeni para politikalarını belirleyecek kişinin kim olduğu da bir bakıma belli oldu. Euro Bölgesi’nde yeni başkan tarafından uygulanacak para politikalarında önemli değişiklikler beklenmiyor. 2011 yılından bu yana görevde olan Christine Lagarde, Uluslararası Para Fonu’nun ilk kadın başkanı olarak biliniyor. Lagarde, Avrupa Merkez Bankası’na başkan seçilmesi halinde ECB’nin de ilk kadın başkanı unvanına sahip olacak. Avrupa Birliği liderlerinin yaptıkları görüşmelerde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından Lagarde’ın ismi önerildi. Bu öneri Avrupa Merkez Bankası’nın yapısını siyasetçilerin şekillendireceği olarak algılandı.

ECB’ye Siyaset mi Karışacak?

Euro Bölgesi’nin para politikalarının da belirleyicisi olacak Christine Lagarde’ın Avrupa Merkez Bankası’na başkan seçilecek olması bazı çevreler tarafından ECB’ye siyaset karışacağı olarak yorumlanıyor. 63 yaşında olan Lagarde avukat kökenli bir iş kadını olarak tanınıyor. Daha önce Fransa Maliye Bakanlığı görevinde bulunan Lagarde’ın buna rağmen merkez bankası deneyimi bulunmaması da dikkat çekiyor.

Başa dön tuşu
Kapalı