Avrupa Yatırım Bankası’ndan Şaşırtan Türkiye Kararı!

Avrupa Yatırım Bankası, Türkiye’ye en çok kredi veren yabancı kuruluşlardan birisi olarak ifade ediliyor. Avrupa Birliği’nin bankacılık uzantısı olarak bilinirken aldığı bir karar adeta skandal olarak değerlendirildi. Türkiye için 2019 yılında alınan kararların tümünün 2020 yılında da uygulanmasına karar verildiği belirtildi. Bu karar çeşitli tartışmalara neden oldu. Geçtiğimiz yılın ortalarında Türkiye’nin yaşadığı ekonomik durgunluk sonrasında, Avrupa Yatırım Bankası kredi vermeyi durdurduğunu açıklamıştı. Ancak bunun üzerine kararın yeni yılda da uygulanacak olması çeşitli tepkilere neden oldu.

Avrupa Merkez Bankası sözcüsü yapmış olduğu açıklamalarda, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında Kıbrıs açıklarında yapılan sondaj çalışmaları konusunda bazı anlaşmazlıkların yaşandığı ele alındı. Bunun karşılığı olarak kredi süreci konusunda çok sıkı kuralların uygulanması bekleniyor.

Ankara ile Brüksel arasında geçtiğimiz yıl yaşanan çeşitli gerginlikler, maddi açıdan da ortaya konmuş oldu. Avrupa Yatırım Bankası tek başına Türkiye’ye en çok kredi veren banka konumunda bulunuyor. Geçtiğimiz üç yıl boyunca yapılan değerlendirmelerde her yıl 0,4 milyar Euro ile 2.2 milyar Euro arasında finansal kaynak sağladığını açıkladı. Ancak yeni yılda bankanın herhangi bir yatırım yapmaması dikkat çekmişti. Avrupa Yatırım Bankası’nın almış olduğu bu karar kısa sürede yankı uyandırdı. Konu hakkında Türk yetkililerden henüz bir açıklama yapılmadı.