Avustralya Merkez Bankası 46 Milyon Adet Yanlış Para Bastı!

Avustralya Merkez Bankası’nın tedavüle yeni giren paraların yanlış bastığı ortaya çıktı.

50 Dolarlık Banknotları Yanlış Bastılar

Avustralya Merkez Bankası tarafından ülkede tedavüle 7 ay önce alınan yeni paralarda yazım ve basım hatası yapıldığı ortaya çıktı. Yazım hatası Avustralya’daki 50 dolarlık banknotlarda görüldü. Avustralya MB tarafından bu konuyla ilgili bir açıklama yapılarak hatanın yeni basılacak olan 50 dolarlık banknotlarda düzletileceği bildirildi. Aynı açıklamada hatalı olarak basılan 46 milyon adet banknotun geçerliliğinin olduğu da belirtildi. Avustralya Merkez Bankası tarafından 50 dolarlık banknotlarda yapılan bu hata bir sosyal medya kullanıcısı tarafından fark edilerek ortaya çıkartıldı.

Avustralya MB Banknotlarda Hangi Hatayı Yaptı?

Avustralya Merkez Bankası tarafından bu hataya dair yapılan açıklamada bahsi geçen hatanın yeni baskılarda düzeltileceği, piyasalarda dolanımda olan 46 milyon adet yazım hatası olan banknotun geçerli olmayı sürdüreceği bildirildi. Büyüteçle yakından bakıldığında görülebilen yazım hatasının Avustralya’nın ilk kadın milletvekili olduğu bilinen Edith Cowan’ın 1921 yılında Meclis’te yaptığı konuşmadan yapılan alıntı kısmında olduğu tespit edildi. Yazıdaki hatanın “sorumluluk” anlamına gelen “responsibility” kelimesindeki son “İ” harfinin unutulması olduğu ortaya çıktı. Edith Cowan’ın konuşmasında yer alan kelime hatalı basılan paranın üzerinde “responsibilty” olarak geçiyor.

Hatalı Banknotlar Geçersiz Sayılmayacak

Avustralya Merkez Bankası 7 ay gibi bir süre önce ilk kez basılmaya başlayan yeni banknotlarda bir yazım hatası yaptı. Bu hata sosyal medyada bir kullanıcı tarafından fark edildi. Merkez Bankası tarafından bir açıklama yapıldı ve hatanın bundan sonraki baskılarda düzeltileceği, kullanımda olan hatalı banknotların geçerli olduğu söylendi.

Kapalı