Avustralya Yanıyor

Eylül ayından bu yana Avustralya’da olan yangını takip ediyor ve izliyorum. Gelen haberleri okuyorum… Şükür ki dün Avustralya’da yağmur başladı ve o dilsiz, derdini anlatamayan hayvanlar yağmurun sevincini yaşadı. Eylül ayından bu yana devam eden yangınla birlikte 25 kişi hayatını kaybetti, 20 milyon hektar üzerindeki (İstanbul’un yaklaşık olarak 15 katı) bir arazi yok oldu ve 500 milyondan fazla hayvan öldü…

Avustralya’da çıkan yangın için “iklim krizi” dendi. Yangının temel sebebi olarak bu gösterildi. Fakat ben öyle düşünmüyorum. İklim krizi ile üstü örtülen gerçeklerden bahsedelim biraz da.

10 Milyondu

Avustralya’ya İngilizler taşınmadan önce buradaki Koala nüfusu 10 milyondu. 2012 yılında başta kentleşmenin artması ile birlikte Koala nüfusunda azalma başladı. 2016 yılında ise nesil “işlevsel” olarak yok olma tehlikesi ile karşılaştı ve 100 bin adet Koala koruma altına alındı. Fakat bu koruma da yeterli olmadı ve 2017 yılına gelindiğinde Koala nesli “işlevsel” olarak tükendi. 2019 yılına geldiğimizde Avustralya’daki nüfusun da git gide artmış olduğu ve dolayısıyla kıtadaki kentleşme oranının da arttığı görüldü. Bu sırada koruma altına alınan Koala nüfusunda da bir değişim olmayınca Koalalar doğal ortamında serbest bırakıldı.

Yine 2019 yılının Eylül ayında, “aşırı sıcaklar” sebebiyle Avustralya’da yangın başladı. Başlayan yangın, kontrol altına alınamadığı için günümüze kadar süregeldi ve toplamda 10 milyondan fazla hektar arazi, 500 milyondan fazla hayvan ve 25 kişi hayatını kaybetti. En acısı da bu yangınla birlikte geçtiğimiz yıl 43 bin adet kalan Koala nüfusunun yüzde 30’unun da yok olduğunun tespit edilmesi oldu.

Ülkeler Neredeydi?

Dünya üzerinde inanılmaz bir teknoloji kullanıldığı konusunda umarım hem fikirizdir. Uzayın artık daha yakın olduğunu, uçan arabalar üretildiği, insansız hava araçlarının gırla gezdiğini düşünürsek ve bilmediğimiz, açıklanmayan pek çok teknoloji mevcutken Avustralya’da başlayan yangın neden kontrol altına alınamadı? Sahip olduğumuz teknoloji uzaya otomobil fırlatmaya yeterken aynı teknoloji kullanılarak yangın neden kontrol altına alınmadı?

Avustralya’ya en büyük yardım Yeni Zelanda’dan geldi. Yeni Zelanda haricindeki 21 ülke “yardım teklifi” sundu. Fakat bir yardımları oldu mu? Hayır. Üstelik bu ülkelerin içerisinde ABD’de yer alıyordu. Teklif sunmakla yardım etmek ve bunu karşılıksız bir şekilde yapmak gerekmez miydi? Teknolojinin babası olarak sayılan ülkelerden biri olan ABD, Avustralya bu halde yanarken ne yapıyordu?

Birkaç Ay Sonra

Bu yangın daha fazla sürmeyecek… Ne yazık ki “aşırı sıcaklar” ve “iklim krizi” sebebiyle ortaya çıkan bu yangına inanmıyorum. Daha doğrusu bu yangının onca teknolojiye sahipken kontrol altına alınamadığına inanmıyorum… Avustralya yangına itildi. Yanılması istendi. Bir ülke, kentleşme uğruna, gayrimenkul ve ticaret uğruna heba edildi.

Yaklaşık olarak birkaç ay sonra Koalalar, yanan hayvanlar, yanan araziler için gelir toplanmaya başlanacak. Bu gelir ile birlikte tükenmekte olan Koala neslinin kurtarılacağı söylenecek. Aynı şekilde yanan arazilerin üzerinde de bir “geri dönüşüm projesi” oluşturulacağı ifade edilecek. Peki ya sonra?

Sonrasında göreceğiz ki Avustralya’da yanan araziler üzerinde kentleşmeye gidilmiş, yeni oteller, evler ve çeşitli binaların yapıldığı küçük bir alana da doğal yaşam için ortam hazırlanacağı görülecek. Toplanan gelir ile gerçekten Koala neslinin devam ettirilmesine para harcanacağını mı sanıyorsunuz? Öyleyse büyük bir yanılgı içindesiniz!

Koala nesli sanıldığı gibi önemsenseydi, iklim bilimciler çıkacak yangını sözde tahmin ettiğini belirtmesine rağmen önlem alınmasın vurgulasaydı, yüksek teknoloji ürünler kullanılırken yalnızca yardım teklifi etmekle kalınmasaydı, Avustralya’daki yangın bunca zamandır devam eder miydi?

Neye üzüldüğünüze, kime üzüldüğünüze mutlaka dikkat edin bu yaşam içerisinde! Sizin üzüldüğünüz, uykularınızı kaçıran şey, bir başkasının huzurla ve mutlulukla uyumasına neden oluyor olabilir. Bu yangının arkasında da göreceksiniz derin devletin ticareti var olacak. Bizim uykularımız ölen hayvanların çığlıklarıyla dolarken bu kişilerin gözlerinde dolar işareti olduğunu unutmayın! Unutturmayın!

Kapalı