Bakan Açıkladı! Türk Eximbank 380.5 Milyon Dolarlık Kredi Sağladı!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı açıklamada Türk Eximbank’ın yurtdışında bir bankalar konsorsiyumdan 380.5 milyon dolarlık kredi sağladığını söyledi.

Türk Eximbank – ITFC Kredi Anlaşmasında İmzalar Atıldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan açıklamada Türk Eximbank’ın ITFC’nin liderliğinde bir bankalar konsorsiyumundan tutarı 380.5 milyon dolar olan kredi sağladığı haber verildi. Ruhsar Pekcan, Eximbank’ın ITFC olarak kısaltılan İslami Ticaret Finans Kuruluşu’nun öncülüğünde sağladığı kredi ile ilgili açıklamasını yazılı olarak yaptı. Pekcan krediye dair imzaların bugün atıldığını, ITFC ve Türk Eximbank arasında 2013 yılında imzalanmış olan 50 milyon dolar tutarındaki İki Aşamalı Murabaha Anlaşması ile ilk adımın atıldığını, Türk Eximbank – ITFC işbirliği sürecinin bu şekilde başladığını, şimdi oluşturulan konsorsiyumdan da 380.5 milyon dolar tutarında kredi sağlandığını belirtti.

Türk Eximbank’ın İhracatçı KOBİ’lere Destekleri Artacak

Ticaret Bakanı Pekcan’ın yaptığı yazılı açıklama Türk Eximbank haber değeri taşırken, açıklamada ayrıca Türkiye ekonomisinde KOBİ’lerin özellikle ihracat ve sanayi alanlarında önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekildi. Ruhsar Pekcan, 2017 yılında KOBİ’lerin Türkiye ihracatının yüzde 56.2’lik bölümünü üstlendiğini, KOBİ’lerin toplam ihracatının yüzde 31’lik bölümünü sanayi ürünlerinin oluşturduğunu, ihracata odaklı çalışmaları ile biline Türk Eximbank’ın KOBİ’lere daha çok destek sağlamak adına 2019 yılında sağlayacağı kaynakların yüzde 10 artırılmasının planlandığını, 2018 yılında Eximbank finansman desteklerinden yararlanan KOBİ’lerin payının geçtiğimiz yıl yüzde 70.7 olduğunu, bu yıl bu oranın yüzde 75 düzeyine yükseltilmesinin hedeflendiğini, Türkiye’deki ihracat firmalarının İslami finansmana erişimi konusunda ITFC’nin sağladığı işbirliğine teşekkür ettiğini de ifade etti.