Bakan Pakdemirli Açıkladı! Ziraat Bankası ile Kredi Görüşmeleri Yapıldı!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli sera alanında sağlanacak olan kredi destekleri hakkındaki yolun açıldığını söyledi.

Bakanlıklar Projelerimizi Destekledi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’deki mevcut sera alanlarının rehabilite edilmesi için sağlanacak olan kredi desteklerinin gelecek 18 aylık dönemde işe yarayacağını, bu alanların kredi destekleri sayesinde ikiye katlanacağının tahmin edildiğini, söyledi ve bu alanda devlet tarafından sürdürülmekte olan çalışmaların son durumu ile ilgili detaylı bilgiler verdi. Seranın dünyadaki karşılığının ekilen bitkilerinin üzerinin naylonla kaplanması olmadığını söyleyen Bakan Pakdemirli, sera alanlarının artırılması ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’na; Tarım ve Orman Bakanlığı olarak projelerini sunduklarını, projelerin bu bakanlıklar tarafından desteklenerek Ziraat Bankası ile görüşmeler yapıldığını, kredi detaylarının netleşmeye başladığını ifade etti.

Ziraat Bankası 7 Yıl Vadeli Seracılık Kredisi Sağlayacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı açıklamada Ziraat Bankası tarafından sağlanması planlanan seracılık alanlarının geliştirilmesi konulu kredilerin ilk 2 yılının geri ödemesiz olacağını belirtti. Ziraat Bankası kredileri toplam vade süresi 7 yıl olacak. Bu sürenin ilk 2 yılı geri ödemesiz, geriye kalan 5 yılı da ödeme planı kapsamında olacak. Ziraat Bankası sera yatırımlarının yüzde 75’lik bölümüne kadar kredi sağlayabilecek. Kredi faiz oranlarının yüzde 8.25 olacağı da Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yapılan bilgilendirme açıklamasında yer aldı. Bakan Pakdemirli hayata geçirilecek olan bu kredi kampanyasının önümüzdeki 18 yıl içinde fayda sağlayacağını da sözlerine ekledi.