Ballard Partners, Halkbank Anlaşmasını Bitirdi!

Washington merkezli güçlü bir lobi şirketi olarak bilinen Ballard Partners, uzun zamandır Halkbank ile bir iş birliği içerisindeydi. Bu süreç içerisinde Halkbank hakkında ABD tarafından hazırlanan iddianameler gündeme taşındı. Hazırlanan iddianamelerin hemen ardından Ballard Partners, Halkbank ile yapmış olduğu iş birliğini sonlandırdığını açıkladı.

ABD Ekim ayının başında Suriye’den çekildiğini açıklamıştı. Bu açıklamanın hemen ardından Türkiye Suriye’ye girerek, Barış Pınarı Harekatı’nı başlattığını açıklamıştı. ABD tarafından Türkiye’ye yönelik bazı yaptırımlar gündeme taşındı. Ardından İran’a yönelik yapılan yatırımları deldiği iddia edilerek bir iddianame hazırlamıştı.

Ballard Partners, Washington’un en güçlü lobi şirketi olarak biliniyor. Brian Ballard bu süreçte Donald Trump’a olan yakınlığı ile biliniyor. Bununla birlikte zaman zaman yaptığı bağışlarla da dikkat çekmeye devam ediyor.

Şirket geçtiğimiz hafta, iddianamelerden sadece bir gün sonra Halkbank ile yaptığı tüm iş anlaşmalarını sonlandırdığını açıkladı. Amerika tarafından, İran ambargosunun delindiğine yönelik Halkbank için açılan davanın ilk celsesi gerçekleştirildi. Ancak bu durulmaya Halkbank katılmadı. Bunun üzerine mahkeme tarafından 5 Kası tarihine kadar ek süre hakkı tanındığı öğrenildi.