Bank Asya’nın Devri İçin Önemli Karar Açıklandı!

Bank Asya’nın hissedarlarından birisi, bankanın TMSF’ye devredilmesinin ardından haklarının ihlal edildiği gerekçesi ile anayasa Mahkemesi’ne bir başvuruda bulunmuştu. Bu başvurunun ardından yapılan değerlendirmelerde bahsedildiği gibi herhangi bir mülkiyet hakkının ihlal edilme durumunun gerçek olmadığı yönünde önemli karar açıklandı.

Anayasa Mahkemesi tarafından verilen karar neticesinde Asya Katılım Bankası’nın hissedarı olan bir kişi BDDK tarafından bankanın TMSF’ye devredilmesi üzerine Anayasa Mahkemesine bir başvuruda bulundu. Yaptığı başvuru ve açtığı dava sonrasında kararın iptal edilmesini talep etti. Ancak mahkeme tarafından yapılan detaylı değerlendirmeler sonrasında dava reddedildi. Ardından pes etmeyen hissedar bu sefer kararı temyize taşıdı ve bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne götürdü. Başvuru dilekçesinde de özellikle bankanın hukuka aykırı bir işlem yaptığını ve mülkiyet hakkının tanınmadığını açıkladı.

Haksız Karar Olmadığı Açıklandı

Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan incelemelerin ardından nihai karar verildi. Anayasanın 35. Maddesi tarafından güvence altına alınan mülkiyet hakkında herhangi bir ihlalin olmadığı özellikle belirtildi. Böylece hissedarın kararı da reddedilmiş oldu. Asya Katılım Bankası 24 Ekim 1996 yılında faaliyete geçmiş banka olarak ise 12 Mayıs 2006 yılında borsada çeşitli işlemlere tabii tutulmuştu. Borsada işlem görmeye başladıktan sonra yüzde 23’lük kısmı halka arz edildi.

Kamu makamları tarafından yapılan açıklamalar ve gerekli denetimler sonrasında mali durumu bozulan ve bankacılık kurallarını çiğneyen bankalar hakkında bazı yaptırımlar yapılıyor. Uygulanan tedbirlerin ardından yaptırım ve takdir yetkisi işin içerisine giriyor. Bank Asya’nın da bu kategoriye girmesinin ardından hakkında eksiklerin giderilmesi, hakların iyileştirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması için BDDK tarafından gerekli devir işlemlerinin gerçekleştirildiği ifade edildi.

Başa dön tuşu
Kapalı