Bank of Tokyo Mitsubishi: TCMB’ye Faiz İndirimi için Alan Açıldı!

Bank of Tokyo Mitsubishi, Türkiye’de açıklanan enflasyon verilerini değerlendirdi.

FED’in Faiz İndirimi Türk Lirası’nı Negatif Etkiler

Bank of Tokyo Mitsubishi Kur Stratejisti Lee Hardman tarafından Türkiye’de açıklanan haziran ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Lee Hardman enflasyon rakamlarının Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faizleri indirmek için alana sahip olmasını sağladığını söyledi. Hardman, ABD Merkez Bankası FED’in bu ayki toplantısında faiz indirimi yapacak olmasından da bahsederek olası bir indirimin Türk Lirası gibi gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde negatif etkilerinin olacağını belirtti.

Politika Faizi Enflasyon Oranlarının Üzerinde Kalıyor

Bank of Tokyo Mitsubishi adına konuşan stratejist Lee Hardman yaptığı değerlendirmede Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın para politikasına haziran ayı enflasyon verilerinin ne gibi etkisinin olacağından, enflasyonun Hazine tarafından ihraç edilecek olan dolar ve euro cinsi devlet tahvillerine nasıl etki edeceğinden bahsetti. Hardman, dün açıklanan enflasyon rakamlarının Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapma ihtimalini artırdığını, enflasyonun Türkiye’de 2019 yılında keskin bir şekilde yavaşladığını, bu yavaşlamanın TCMB’ye faiz indirimi için daha çok alan açıldığı anlamına geldiğini, şu durumda politika faizinin enflasyon oranlarının üzerinde olduğunu, bu yüzden faiz indirimi ihtimalinin arttığını ifade etti.

Devlet Tahvili İhraç Etmek için İyi Bir Fırsat

Lee Hardman değerlendirmesinde ayrıca devlet tarafından bu dönemde gerçekleştirilecek olan dolar ve euro türünden tahvil ihraçlarının yabancı yatırımcının ilgisini çekeceğini ve iştahını artıracağını, ihraç için enflasyon oranlarının düşük olmasının iyi bir fırsat olduğunu, FED ve ECB’nin faiz indirimine yönelecek olmasının da yatırımcıların yüksek getirilere kaçmasını sağlayacağını da sözlerinde belirtti.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı