Banka Birimleri Arasında Yükselme (Terfi Etme) Şartları

Bankacılık alanında kariyer yapmak isteyen adayların, terfi isteme yani yükselme prosedürleri hakkında bilgi sahibi olarak kendilerine kariyer planlaması yapmaları oldukça önemlidir. Başarılı bir kariyer yaşamı açısından hayali kurulan sektör içerisinde hedefler belirlenmeli, planlanmalı ve bu plana uygun şekilde yol alınmalıdır.

Bankacılık sektöründe yer alacak olan adaylar, diğer sektörlerde bulunan kişilere göre daha avantajlıdır. Bunun sebebi Türkiye’de bankacılık sektörüne yoğun talep olmasına rağmen daima istihdam edilebilme olanağının bulunması ve iş imkanlarının, çalışma ortamlarının gün geçtikçe kalite bazında arttırılmasıdır.

Fakat bu sektöre giriş yapacak olan adayları zorlu bir kariyer yaşamı beklemektedir. İstihdam olanağının fazla olması, rekabet ortamının da yüksek olması anlamına gelir. Banka birimleri içerisinde terfi isteyecek, yükselme yaşayacak olan adayların bu rekabet ortamına hazırlıklı olması ve bankalar tarafından istenen yükselme şartlarına uygun bir kariyer planı yapması gerekmektedir.

Bankacılıkta Aranan Yükselme Şartları

Bankacılık sektöründe yükselme yani terfi etme şansı yakalayabilmek için adayların bankacılık alanındaki şartlara uyum sağlaması gerekmektedir.

Yükselme prosedürleri içerisinde adaylardan ilk istenen şart, sektör içerisinde faaliyet göstermek isteyen adayların üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmalarıdır. 2 yıllık ve 4 yıllık üzere okunabilen bankacılık bölümleri ülkemizde mevcuttur. Adayların özellikle bankacılık sektörüyle yakından ilişkisi bulunan işletme, maliye, kamu yönetimi, ekonomi ve finans, bankacılık ve sigortacılık bölümlerinden mezun olması beklenmektedir. Bu bölümlerden mezun olan adayların diğer adaylara göre önceliği bulunmaktadır. Yükselme prosedürleri içerisinde 2 yıllık bölümlerden mezun olan adaylar için daha dar kapsamlı bir kariyer yaşamı söz konusudur. Eğer kariyer yaşamında zirveye çıkmak isteyen bir aday varsa üniversite yaşamını 4 yıllık bir bölümle tamamlamalıdır.

Bankalar, her iş pozisyonu için ayrı bir sınav hazırlamaktadır. Dolayısıyla yükselme prosedürlerine göre gişe memuru olan bir adayın, terfi alabileceği satış danışmanlığı pozisyonu için banka tarafından gerçekleştirilen sınava giriş yapması ve başarılı olması gerekir. Her terfiden önce yapılan sınavlara girilmelidir. Yazılı sınavların ardından adayları mülakat aşaması da beklemektedir. Dolayısıyla adaylar her yükselme kriterinde hem yazılı sınava hem de sözlü mülakata tabi tutulurlar.

Ek olarak adayların sahip olması gereken ve banka tarafından aranan şartlar arasında:

  • Adayın kendisini sürekli olarak güncel tutması ve geliştirmesi, eğitimi daima ön planda tutarak kendisini bir üst düzeye çıkarabilmesi
  • Banka içerisinde gerçekleşen rutin işlerde çalışkan olması ve iş ahlakına, etiğine uygun bir verimde çalışması
  • Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak satış odaklı olması, iyi satışlar gerçekleştirmesi
  • Yaratıcı fikirlere sahip olması ve bu fikirlerini uygulanabilir, sürdürülebilir hale getirerek makul geliştirmeler yapılmasına ortak olabilmesi
  • Verilen görev ve sorumlulukları zamanında, eksik ve hata olmadan yerine getirebilmesi
  • Yabancı dil olarak ileri düzey İngilizce bilmesi, İngilizce haricinde Fransızca, Rusça ve Arapça gibi dillerde de hakim olabilmesi

Bankacılık Sektöründe Yükselme Aşamaları

Bankacılık sektöründeki en alt iş pozisyonu gişe memurluğudur. Bu bölüm, genellikle yeni mezun olan adayların istihdam edildiği bir birimdir. Adaylar gişe memurluğundan sonra sırasıyla satış temsilcisi, müşteri temsilcisi, satış yetkilisi, banka uzmanı ve uzman yardımcısı, banka müfettişi ve müfettiş yardımcısı olabilmektedir.

Banka içerisinde adayın yükselebileceği en yüksek pozisyon müfettiş yardımcılığı ya da müfettişliktir.