a

Banka Çalışanlarının Diz ve Bacak Ağrıları için Basit Egzersiz Önerileri!

Banka Çalışanlarının Diz ve Bacak Ağrıları için Basit Egzersiz Önerileri!
0

BEĞENDİM

Banka çalışanlarında oturmaktan ve az hareket etmekten kaynaklı diz ve bacak ağrıları sık görülen sağlık sorunlarındadır. Gün boyunca masa başında oturarak çalışan meslek gruplarında görülen bu rahatsızlık dizin sürekli kıvrılarak oturulması kaynaklıdır.

Hareketsizlik Kaynaklı Diz Ağrıları

Hareketsizlik nedeniyle sürekli olarak diz ağrısı çeken banka çalışanları bu ağrılarını hafifletebilirler. Şiddetli diz ağrısı olan çalışanlar zaman içinde yürümekte zorlanırlar, çektikleri acı nedeniyle işyerinde ve özel yaşamlarında işlerini yapmakta güçlük çekerler.

Önce Basit Yöntemleri Deneyin

Diz ağrısı sorunu olanlar bu ağrının nedeninin oturmaktan kaynaklandığını düşünüyorlarsa kendi deneyecekleri yöntemlerle hafifleyip hafiflemediğine bakabilirler. Bu yöntemlerin bazılarından yazının devamında söz edilmiştir.

Önce Dizlerinizi Uzatmayı Deneyin

Masada oturarak çalışanları dizlerini bükmek yerine masanın altına koyacakları bir tabure ile dizlerini kimse görmeden uzatmayı deneyebilirler. Eğer yapabilme imkanınız varsa oturduğunuz yerde dizlerinizi öne doğru uzatıp çekin. Bu hareketi aralıklarla yapın.

Egzersizleri Deneyin

Bir tabureye oturun, bacaklarınızı sırasıyla kendinize doğru çekin. Kendinize çektiğiniz bacağınızın diz arkasına bir havluyu kalınca katlayarak koyun. Böylece çekme hareketi sırasında diziniz gerilecek ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

Bir Basamaktan Yararlanın

Bir merdivenin ilk basamağından ya da üst üste koyacağınız birkaç kitaptan yararlanacağınız bu hareket diz ağrılarının hafiflemesini sağlayabilir. Tek ayağınızla basamağa çıkın ve öne doğru eğilerek yükselin.

Dik Açıyla Oturup Kalkın

Bir sandalyeye yavaş hareketlerle oturup, kalkın. Bu sırada sırtınız sandalyeye dik açıyla dayalı olsun. Oturduğunuz sırada dizlerinizin de dik açı yapıyor olmasına özen gösterin.

Masaj Yaptırın

Belirli aralıklarla yaptırılacak masaj seansları diz ağrılarının hafiflemesine yardımcı olacağı gibi vücudun diğer bölgelerindeki ağrılara da iyi gelir. Masajda rahatlatıcı bitkisel yağlar kullanılmasının da olumlu etkileri vardır.

Yüzmenin Ağrılara Etkisi

Fırsatınız varsa haftada birkaç gün yüzün. Yüzerken eklemlere daha az yük biner. Diz ağrısı olanlar için bu nedenle yüzme uygun bir spordur.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.