Banka Genel Yetenek Sınavlarının İçeriği ve Sınava Hazırlanma İpuçları

Banka sınavları genel kültür-genel yetenek olarak iki bölümden oluşur. Bu iki bölümün sınav soruları da ayrı bir dikkat gerektirir. Sayısal soruları basit işlemlerle, sosyal alanda soruları okuma, anlama ve farklı bakış açısıyla, kültürel ve finansal soruları da değişen dünyanın önemli gelişmelerini takip ederek kolaylıkla çözebilirsiniz; Zeka ve görsel içerikli sorulan soruları da bol bol pratik yaparak çözebilirsiniz. Sınavlar genellikle 5 şıklı test sorularından oluşur. Girmeyi düşündüğünüz bankanın bir önceki yıl yapılan sınav sorularını dikkatle incelemelisiniz.

Bankaların Genel Yetenek Sınavları

Banka sınavlarının ilk aşaması olan genel kültür ve genel yetenek sınavlarının, genel yetenek kısmında;

  • Dikkat kullanımı
  • Görsel hafıza kullanımı
  • Zeka kullanımı
  • Algıda seçicilik
  • Odaklanma
  • Farklılıkları görebilme

kriterlerine önem verilir. Sorulan sorular bu kıstaslara uygun bir şekilde hazırlanır. Genel yetenek sınavlarına hazırlanırken bol bol pratik yapmalısınız aksi takdirde sorular üzerinde düşünürken vakit kaybı yaşayabilir, çözüm yolu ararken zorlanabilirsiniz.

Genel yetenek sınavı, sözel ve sayısal mantık, şekil yeteneği, görsel mantık, Türkçe ve matematik sorularından oluşur.

Banka Sınavlarına Hazırlanma İpuçları

– Banka sınavlarına girmeden önce herhangi bir bankada staj yapmak, işin nasıl işlediğini ve bilgi toplamak için oldukça önemlidir. Banka sınavlarına müracaat ettiğiniz CV’de bu bilginin yer alıyor olması sizi bir adım öne taşır.

– Bankadan bankaya değişim gösteren sınavlar için, sınavına girecek olduğunuz bankayı araştırın. Bazı bankalar sınavları test yaparken bazı bankalar yazılı veya karma bir sınav türü kullanabilir.

– Sınavlara hazırlanırken, aslında ilk yapmanız gereken şey gireceğiniz sınavlar hakkında tüm bilgileri toplamak olmalıdır. Banka sınavları için hazırlanmış olan rehberi dikkatlice okuyun. Gözden kaçıracağınız küçük bir bilgi tüm çalışmalarınızın boşa gitmesine sebep olabilir. Öncelikle sınav içeriğinin hangi konular olduğunu öğrenin.

– Günlük olarak ekonomi ve finans hareketlerini takip etmek bilgilerinizi güncel tutmak için oldukça önemlidir. Günlük çıkarılan gazete ve dergilerden, dünya ve Türkiye ile ilgili finans yazılarına göz atın. Banka sınavlarının birçoğunda bu güncel haberlerinde içerisinde olduğu sorular gelir. Yalnızca sınavlarda değil mülakatlarda da güncel konularla ilgili birçok soru sorulur.

– Kendinizi ve çalışmanızı hep güncel tutun. Güncel ve içerik olarak yeterli, her yıl güncellenen konu anlatımlı kitaplardan çalışmanız gerekir. Güncel konu anlatım kitaplarını kullanırken, geçmiş yılların çıkmış sorularını çözmeyi unutmayın.

– Gireceğiniz sınavlarda baraj uygulamasının yapılıp yapılmayacağına, personel alımlarında bölgesel kontenjanların sayısı ve bu gibi benzer konulara dikkat edin. Baraj uygulaması önemli bir detaydır. Belirlenen sayıda net çıkarılamazsa, sınav sonucu yüksek bile olsa başarısız sayılırsınız.

– Mutlaka kendinize çalışma planı belirleyin. Düzenli ve verimli çalışma planı sınavlarda başarılı olmanıza yardımcı olur.

Kapalı