Banka Gişe Görevlilerinde Olmazsa Olmaz Özellikler!

Banka gişe çalışanları bir bakıma çalıştıkları bankanın vitrini niteliğindedir. Bu bir tek bankacılık sektörü için geçerli bir durum değildir. Her çalışan, şirket dışında çalıştığı yerin hem reklamını oluşturur hem de işletmeyi lanse eder. Bu nedenle çalışanların şirket dışı davranışları, sosyal medya paylaşımları oldukça önemlidir. Çalışanlar iş dünyası içerisinde hal ve hareketlerine, çevrelerinde network potansiyeli olan kişilere mutlaka dikkat etmelidir. Bankada gişe personeli olarak çalışanlarda bir takım özelliklerin bulunması gerekir. Bu özellikler hem çalışanın yükselmesine katkı sağlar hem de müşteri memnuniyeti açısından gereklidir.

Banka gişe personellerinin sahip olması gereken özelliklerden ilki kibarlıktır. Bankayı temsil ettiğinden ve her bankanın esas amaçlarından birinin müşteri memnuniyetinin sağlanması olduğundan bu en önemli gerekliliktir. Bankaların çalışanları için belirledikleri bir giyim tarzı vardır ve çalışanlar buna uymak zorundadır. Bu giyim tarzına uyarken çalışanların uyumlu renkler seçmek, makyajına özen göstermek, saçlarının dağınık olmamasına dikkat etmek gibi sorumlulukları vardır. Belirtilen şekilde giyinmenin aynı sıra özenli olmak müşterilere saygı göstergesidir.

Banka çalışanları pozisyonları ne olursa olsun müşterileri memnun etmek durumundadırlar. Gişe görevlilerinin sahip olması gereken bir özellik de gülümseyebilmeleri, müşteriyi iyi bir şekilde karşılamalarıdır. Bunun temelinde özel hayattaki sorunları işe taşımamak ve pozitif olmayı başarabilmek yatar. Müşterilerin kendilerinden ne talep ettiğini, hangi işlemi yaptırmak istediklerini doğru anlamak, müşteriyi dikkatle dinlemekten ve işe odaklanmaktan geçer. İnsanlara birebir hizmet veriyor olmak elbette zordur, ancak gişe görevlileri işlerine odaklanarak müşterileri dikkatle dinlemek durumundadırlar.

İşe Hakim Olmak

Banka gişe çalışanları sorumluluk alanlarındaki işlere ne kadar hakim olur ve iyi bilirse müşterilerin işini o kadar kısa sürede halleder ve memnuniyet sağlar. Bu nedenle verilen eğitimlerden faydalanmak oldukça önemlidir. Çalışan hem kariyer hayatlarına dair püf noktaları keşfeder hem de kişisel gelişimine katkıda bulunur. Kişisel gelişim iş hayatında göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Banka çalışanların sosyal ve kişisel becerilerinin daima en üst seviyede olması gerektiği unutulmamalıdır. Bu nedenle banka içi hizmetlerden personeller mutlaka yararlanmalıdır.

Bir banka gişesinde çalışan yetkilinin sahip olması gereken özelliklerinden biri de sabırdır. Günlük olarak onlarca müşteri ile ilgilendikleri düşünülürse bunun başarılması zor gibi görünse de sabırlı olmayan bir çalışanın işinde başarılı olma şansı da düşüktür. Yavaş olmak iş hayatının her alanında dezavantajdır. Banka çalışanlarının da yavaş olması çok kabul edilebilir değildir. Patik olmak hem kendine, hem de müşterilere zaman kazandırır.

Banka gişe elemanları günün çok uzun saatlerini oturarak ve bilgisayara bakarak geçirdiklerinden bu iş için gereken fiziki yeterliliğe de sahip olmaları gerekir. Belinde, boynunda, sırtında sorun olan, gözleri sürekli bilgisayara bakmaya uygun sağlıkta olmayan çalışanların iş verimi de düşecektir.

Kapalı