Banka İş İlanları

Finans dünyası, paranın varlığıyla hayat bulmuştur. Öyle ki paranın güvenli bir şekilde alışverişinin sağlanması ve paranın muhafaza edilmesi ihtiyacı bunları gerçekleştirecek güvenilir kurumların doğmasına sebep olmuştur. İşte bu noktada hayat bulan bankacılık, yıllardır çoğu kişinin kariyer hedeflediği ve gelecek vadeden popüler bir meslek dalı haline gelmiştir.

Bankalar kurumsal yapılarıyla ve bünyesindeki kadro çeşitliliğiyle dikkat çekmektedirler. Belirli kuralların olduğu, düzenli ve disiplinli, profesyonel bir iş hayatı sunan bankalar personeller için güvenilir kurumlar olmaktadır. Özellikle bankaların sahip olduğu kadroların çeşitliliği, pek çok farklı meslek dalına hitap etmektedir. Satıştan denetime kadar pek çok farklı departmana sahip olan banka yapılanması zengin bir kadroya sahiptir. Bu nedenle bankalara iş arayan personel adayları tarafından yoğun bir talep olduğu görülmektedir. Ancak bankalardaki kadro sayısının belirli olması ve personel adaylarının talebinin yüksek olması nedeniyle bankalar personel alımı yaparken belirli kriterler aramaktadırlar. En nitelikli personelleri seçmeye yarayan bu kriterler ve personel alım duyurusu banka iş ilanlarıyla gerçekleştirilmektedir.

Bankaların personel alım süreci, iş ilanının duyurusu ile başlamaktadır. Banka iş ilanları, bankanın kendi sitesi üzerinden veya kariyer siteleri üzerinden yayınlanmaktadır. Bankaların personel alımı yaparken uygulayacakları merkezi bir sınav sistemi olmadığı için her banka kendi nezdinde iş ilanlarını oluşturup kendi ihtiyaçları dahilinde alım yapmaktadır. Yayınlanan iş ilanında; son başvuru tarihi, personelde aranan nitelikler, banka sınavının tarihi ve içeriği, alım yapılan kadronun nitelikleri gibi detaylar yer almaktadır. Söz konusu iş ilanları, başvurular başlamadan kısa bir süre önce internet üzerinden yayınlanır. Bankalar, ihtiyaç duydukları takdirde personel alımı yaptıkları için ilanların yayınladığı net bir tarih yoktur. Her banka farklı zaman dilimlerinde personel alımı yapabilmektedir. Bu tarihleri kaçırmamak için bankanın kendi internet sitesi veya çeşitli kariyer siteleri üzerinden iş ilanlarını sık sık takip etmeniz gerekmektedir. Bankanın aradığı niteliklere sahipseniz eğer, son başvuru tarihine kadar iş ilanına yapacağınız başvuru olumlu sonuçlanacaktır. Bankalar sık sık farklı kadrolara personel alımı yaptıkları için iş ilanlarını günü gününe takip etmenizi öneririz.

Banka Alımları 2019

Bankalar, en nitelikli personellerle çalışabilmek için çok aşamalı bir personel alım süreci oluşturmuşlardır. Bu süreç banka iş ilanlarının yayınlanmasıyla başlamaktadır. 2019 yılında da pek çok banka iş ilanı yayınlayarak personel alımı gerçekleştirmiştir. Özellikle çağrı merkezi yetkilisi, gişe yetkilisi, operasyon yetkilisi, portföy yöneticisi, satış temsilcisi, müfettiş yardımcısı, müşteri temsilcisi kadroları için sık sık alım yapılmaktadır. Lise mezunu, ön lisans mezunu ve lisans mezunu pek çok kişi için 2019 yılında bankalar Türkiye’nin dört tarafında personel alımı sağlamıştır. 2019 banka alımları sebebiyle bankalar pek çok banka sınavı açmıştılar. Bu sınavlar her bir kadro için farklılık gösterebilmektedir. Satış yetkilisi ve gişe personeli gibi kadrolar için genel yetenek sınavı yapılırken müfettiş yardımcısı gibi kadrolar için yapılan personel alımlarında uzmanlık bilgisi gerektiren daha kapsamlı sınavlar uygulanmaktadır. 2019 banka alımlarında bu sınavlara giren birçok personel adayının istihdam edildiği görülmektedir.

Banka Gişe Yetkilisi İş İlanları

Bankalar, ürün ve hizmetlerini banka şubelerinde aktif olarak sunmaktadırlar. Banka şubelerinde yer alan kadrolardan biri olan gişe yetkilisi, bankaların en çok alım yaptığı kadrolardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Gişe yetkilisi; müşterilerin para transferi işlemlerini yapar, otomatik ödeme talimatını gerçekleştirir, fatura ödeme, banka hesabına para yatırma ve hesaptan para çekme gibi işlemlerin yapılmasını sağlar. Gişe yetkilisi gördüğünüz gibi temel bankacılık hizmetlerini müşteriye sunmaktadır.

Banka şubeleri, müşterilerle direkt temasın kurulduğu alanlardır. Bu nedenle şube personeli her zaman profesyonel görünmeli ve güler yüzlü olmalıdır. Müşterilerin banka şubesinde en çok temasa geçtiği personellerden biri gişe yetkilisidir. Yoğun tempolu ve hızlı çalışma gerektiren gişe yetkilisi pozisyonu için bankalar sık sık alım yapmaktadırlar.

Banka iş ilanları ve banka gişe yetkilisi iş ilanları, gişe yetkilisi ihtiyacı olan bankalar tarafından duyurulmaktadır. Her bankanın gişe yetkilisi kadrosuna olan ihtiyacı farklı zamanlarda ortaya çıkabilmektedir. Bankalar, gişe yetkilisi iş ilanlarını kendi siteleri üzerinden veya kariyer siteleri üzerinden yayınlamaktadırlar. Gişe yetkilisi iş ilanlarında; gişe personelinde bulunması gereken özellikler detaylı bir şekilde yer almaktadır. Genellikle en az ön lisans, tercihen lisans mezunu kişilerin alımının yapıldığı bu kadro için açılan iş ilanlarında girilecek banka sınavının detayları da bulunmaktadır. Gişe yetkilisi alımlarında genel yetenek sınavı yapılmaktadır. Sayısal ve sözel mantık sorularından oluşan bu sınavda oldukça kısıtlı bir süre içerisinde sınavı bitirmeniz gerekmektedir. Gişe yetkilisi kadrosu baskı ve stres altında pratik çalışabilmeyi, hızlı düşünmeyi gerektiren bir kadro olduğu için genel yetenek sınavı da bu nitelikleri ölçmeyi amaçlamıştır. Bankaların gişe yetkilisi iş ilanlarına kendi siteleri üzerindeki duyurular kısmından veya kariyer siteleri aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Banka Müşteri Temsilcisi İş İlanları

Banka kadrolarında satış temsilcisi ve gişe yetkilisi kadrolarıyla birlikte en çok alım yapılan kadrolardan bir diğeri müşteri temsilciliğidir. Müşteri temsilcisi, banka şubelerinde görev yapmaktadır. Bireysel, kurumsal, KOBİ ve ticari müşteri temsilcileri bulunmaktadır. Banka müşteri temsilcisinin görev ve yetkileri bu nedenle çalıştığı alana göre farklılık göstermektedir. Temel olarak müşteri temsilcisinin görevi, müşteriden gelen talep ve şikayetleri analiz etmeye dayanmaktadır. Müşteri profilini inceleyip taleplerini dinleyerek müşteriye en uygun bankacılık ürün ve hizmetini sunmayı amaçlayan müşteri temsilcisi, müşterilerin şikayetlerine çözüm üretmeye yetkilidirler. Çalıştığı alana göre sunduğu hizmetler değişen müşteri temsilcileri, banka şubelerinde görev yapmaktadırlar.

Banka müşteri temsilcisi iş ilanları, bankaların siteleri veya kariyer siteleri üzerinden yayınlanmaktadır. Sık sık personel alımı yapılan bu kadro için ilanlarda gerekli personel nitelikleri belirtilmektedir. En az lisans mezunu olmayı gerektiren müşteri temsilcisi kadrosunda çalışabilmek için yabancı dil bilmek ve bankacılık alanında sertifika sahibi olmak diğer adayların arasından sıyrılmanızı sağlayacaktır. Banka müşteri temsilcisi iş ilanlarında, personel adayının gireceği banka sınavlarının detayları da bulunmaktadır. Müşteri temsilciği sınavları genel yetenek ve alan bilgisi sorularından oluşmaktadır ancak bazı bankalar sadece genel yetenek sınavı da yapılabilmektedir. Banka müşteri temsilcisi iş ilanlarını takip edebilmek için bankaların internet sitelerini ve iş arama sitelerini sık sık ziyaret etmelisiniz. Müşteri temsilcisi iş ilanına başvuru yapabilmek için verilen son tarihi kaçırmamanızı öneririz.

Banka Uzmanı İş İlanları

Banka kadroları, yapılan işin niteliğine göre değişmektedir. Gişe ve satış gibi sosyal iletişim gerektiren kadrolar için stres altında pratik düşünebilme gibi nitelikler aranırken müşteri temsilciliği, uzmanlık gibi kadrolar için daha fazla bankacılık alanında uzmanlık gerektiren nitelikler aranmaktadır. Banka bünyesinde uzman olarak çalışmak için bankaların uzman yardımcılığı sınavlarına girmeniz gerekmektedir. Bankaların krediler, pazarlama, portföy yönetimi, dış ticaret, insan kaynakları gibi pek çok farklı departmanında uzman ve uzman yardımcıları görev yapmaktadırlar. Bu kadrolarda çalışmak istiyorsanız banka uzman yardımcısı ve banka uzmanı sınavlarına başvurmanız gerekmektedir. Söz konusu sınavlar banka uzmanı / uzman yardımcısı iş ilanında duyurulmaktadır. Genel yetenek, alan bilgisi ve yabancı dil yeterliliği isteyen uzmanlık kadroları için donanımlı olmanız gerekmektedir. Alan bilgisi kısmında özellikle bankacılık, ekonomi, iktisat gibi uzmanlık alanlarında sorularla karşılaşılmaktadır. Bankalar, uzman kadroları için sık sık alım yapmaktadırlar. Banka uzmanı personel alımlarından başarılı olmak için banka uzmanı iş ilanlarına başvuru yapmalı, sınavları ve mülakatları başarıyla geçmelisiniz. Son dönemde gerek kamu bankaları gerekse özel bankalar uzman alımı yapmışlardır. Bu alımların devamı, bankaların ihtiyaçları dahilinde gelecektir. Banka uzmanı iş ilanları, tıpkı diğer banka kadrolarında olduğu gibi bankaların internet sitelerinde ve iş arama sitelerinde yayınlanmaktadır. Banka bünyesindeki uzmanlar genellikle bölge müdürlükleri ve genel müdürlüklerde çalışsalar da banka şubelerinde de görev alabilmektedirler. Yükselme şansı yüksek olan banka uzmanlığı için iş ilanları güncel olarak yayınlanmaktadır.

Banka Müfettişi İş İlanları

Bankaların bünyesinde satış, pazarlama, müşteri ilişkileri, hukuk, muhasebe gibi pek çok farklı departman bulunmaktadır. Bu departmanlardan biri olan denetim departmanı, banka personelini ve bankanın işleyişini denetlemekle görevlidir. Bankacılık hizmetlerinin müşterilere en kaliteli şekilde sunulması için gerekli kontrolleri yapan denetim departmanında müfettiş yardımcıları ve müfettişler görev yapmaktadırlar. Bankaların bölge müdürlükleri ve genel müdürlüklerinde görev yapan müfettiş kadroları için sık sık personel alımı yapılmaktadır. Söz konusu personel alımları müfettiş / müfettiş yardımcısı iş ilanları vasıtasıyla personel adaylarına duyurulmaktadır. Klasik banka personel alım sürecine dahil olan müfettişlik kadrosu için yayınlanan iş ilanında müfettişte aranan nitelikler detaylı bir şekilde yer alır. En az lisans tercihen yüksek lisans mezunu, yabancı dil bilgisine sahip, seyahat engeli bulunmayan personel adayları aranmaktadır. Aranan nitelikleri taşıyan personel adayları banka sınavlarına ve mülakata davet edilir. Sınavlar genel yetenek, alan bilgisi ve yabancı dil bölümlerinden oluşmaktadır. Maaş getirisi yüksek olan bu pozisyon için bankalar her sene personel alımı gerçekleştirmektedirler. Banka müfettişi iş ilanları bankaların internet sitelerinde ve iş arama sitelerinde yayınlanmaktadır. Söz konusu iş ilanlarına başvurular online olarak gerçekleştirilir. Müfettişlik kadroları için açılan iş ilanlarına personel adayları tarafından yoğun talep gösterilmektedir. Bu pozisyonda çalışabilmek için güçlü bir donanıma sahip olmak gerekmektedir.

Ziraat Bankası İş İlanları

Türkiye’nin en köklü bankalarından biri olan Ziraat Bankası, bir kamu bankasıdır. Kamu bankası olması sebebiyle personel adayları tarafından yoğun talep görmektedir. Ziraat Bankası, kurumsal yapısıyla dikkat çekmektedir. Bünyesinde müşteri temsilcisinden portföy yöneticisine kadar pek çok kadro bulunduran Ziraat Bankası sık sık personel alımı gerçekleştirmektedir. Personel alımı yapılacak kadro için iş ilanı duyurulduktan sonra Ziraat Bankası sınavları Anadolu Üniversitesi aracılığıyla yapılmaktadır. Online sınav yöntemini tercih etmeyen Ziraat Bankası’nın sınavları yazılı olarak gerçekleştirilmektedir. Alım yapılacak kadroya göre içeriği değişen Ziraat Bankası sınavlarından başarıyla geçmek için sınavlara iyice hazırlanmanız gerekmektedir. Bazı yayınevleri Ziraat Bankası sınavları için özel olarak kitap setleri hazırlamaktadırlar. Bol bol soru çözerek bu sınavlardan başarıyla geçebilirsiniz. Müşteri temsilcisi, satış temsilcisi, müfettiş yardımcısı, avukat, uzman yardımcısı kadrolarına sık sık alım yapan Ziraat Bankası, bir kamu bankası olduğu için personel adaylarının yoğun talep gösterdiği bankalar arasındadır. 2019 yılının bitimine yaklaşırken avukat ve müfettiş yardımcısı alımı yapan Ziraat Bankası iş ilanlarına bankanın kendi sitesi üzerinde, insan kaynakları bölümünün duyurular kısmından ulaşabilirsiniz. Söz konusu iş ilanlarında Ziraat Bankası’nın alım yaptığı kadroları, bu kadrolar için gereken nitelikler ve banka sınavına dair bilgileri detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Vakıfbank İş İlanları

1954 yılından günümüze kadar varlığını koruyan ve büyümeye devam eden Vakıfbank, güçlü Türkiye’nin lider bankası olma hedefiyle ilerlemektedir. Kamu bankası oluşuyla personel adaylarının kariyer hedeflediği güçlü kurumlar arasında bulunan Vakıfbank’ın kadro çeşitliliği oldukça fazladır. Personel ihtiyacı doğduğu takdirde alım yapan Vakıfbank’ın personel alım süreci iş ilanının yayınlanmasıyla başlamaktadır. Vakıfbank iş ilanlarına başvuru yapabilmek için bankanın kendi sitesi üzerinden özgeçmişinizi oluşturabilirsiniz. İş arama siteleri ve bankanın sitesi üzerinden yayınlanan iş ilanlarında personel alımı yapılacak kadroların ismi, personel adayında aranan nitelikler, uygulanacak banka sınavları ve mülakatlara dair gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Vakıfbank iş ilanlarında aranan kriterleri taşıyorsanız banka sınavlarına davet edilirsiniz. Boğaziçi Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen sınavlardan başarılı olduğunuz takdirde mülakata girmeye hak kazanırsınız. Vakıfbank sık sık personel alımı gerçekleştiren bir kamu bankasıdır. Kurumsal yapısı ve bünyesindeki kadro çeşitliliği sayesinde personel adaylarının kariyer hedeflediği popüler kurumlardan biri haline gelen Vakıfbank, son dönemde çağrı merkezi müşteri temsilcisi ve müfettiş yardımcısı alımı gerçekleştirmiştir. Büyük organizasyonu sebebiyle pek çok kadroya sahip olan Vakıfbank’ta personel açığı olduğu takdirde alım yapıldığı için, ilerleyen günlerde diğer bankacılık pozisyonları için de alım yapılması beklenmektedir.

Halkbank İş İlanları


1938’den bugüne resmî olarak faaliyet gösteren Halkbank, ülkemizin en eski kamu bankaları arasında yer almaktadır. Kurumsal yapısıyla dikkat çeken Halkbank geniş kadro çeşitliliğine sahiptir. Diğer bankalarda olduğu gibi ihtiyaç dahilinde personel alımı gerçekleştiren Halkbank, personel alımı için öncelikle iş ilanı yayınlamaktadır. Halkbank iş ilanlarına bankanın kendi sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Halkbank Kariyer adı altında düzenlenen bu sitede özgeçmişinizi oluşturup bankanın sistemine kaydedebilir ve kendinize uygun pozisyonlar için iş ilanı yayınlandığında rahatlıkla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Halkbank iş ilanlarına ulaşmak ve ilanlara başvuru yapmak için ekstra bir işleme gerek yoktur. Söz konusu ilanlarda personelde aranan nitelikler, alım yapılan kadronun görev ve yetkileri, banka sınavına dair bilgiler ve mülakat bilgileri detaylı bir şekilde yer almaktadır. İş ilanına yapacağınız başvuru olumlu sonuçlandığı takdirde Atatürk Üniversitesi tarafından yapılan banka sınavlarına davet edilirsiniz. Sınavdan sonraki adım olan mülakat aşamasını da geçtiğiniz takdirde Halkbank iş ilanıyla başlayan süreç olumlu olarak sonuçlanacaktır. Yakın zamanda gişe yetkilisi alımı yapan Halkbank’ın iş ilanlarına başvurular online olarak yapılmaktadır.

Yapı Kredi İş İlanları

Ülkemizin ilk özel bankası olma sıfatını taşıyan Yapı Kredi Bankası, 1944 yılından beri faaliyet göstermektedir. Gün geçtikçe gelişip büyüyerek yıllardır varlığını sürdüren Yapı Kredi, personel adayları tarafından yoğun talep görmektedir. Kurumsal yapısı ve gelişmiş şubeleşme ağı sayesinde hem müşteri hem de personel için kolay erişilebilir hale gelen Yapı Kredi’nin iş ilanları bankanın kendi sitesi üzerinden duyurulur. İş arama siteleri vasıtasıyla da başvuru yapabileceğiniz bu ilanlarda alım yapılan kadronun görevleri, personelde aranan nitelikler ve uygulanacak sınavlar detaylı bir şekilde belirtilir. Yapı Kredi sınavlarını kendisi uygulamaktadır. Genel yetenek ve sayısal algılama ile hafıza sınavları yapılmaktadır. Bunun yanında başvurulan pozisyonun niteliğine göre yabancı dil ve alan bilgisi sınavı da yapılmaktadır. Örneğin satış temsilcisi pozisyonu için hafıza ve genel yetenek testi yeterliyken uzman yardımcılığı pozisyonu için bunlara ek olarak yabancı dil ve alan sınavları uygulanabilmektedir. Yapı Kredi banka sınavları online olarak yapılmaktadır. Son dönemde iş analisti, yazılım geliştirme mühendisi, piyasa riski denetim müfettişi gibi farklı kadrolara alım yapan Yapı Kredi’nin iş ilanlarına ulaşmak ve başvuru yapmak oldukça pratiktir. Sık sık personel alımı gerçekleştiren bu bankanın personeli olmak istiyorsanız eğer ilanlara zamanında başvuru yapmalı ve mutlaka sınavlardan başarılı olmalısınız.

Banka iş ilanları hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı