Banka İş İlanlarını Nereden Bulurum?

Günümüzde yapılan araştırmalara göre bankacılık sektöründe çalışan sayısının her geçen gün biraz daha arttığı tespit edilmektedir. Pek çok departmanı bulunan bankacılık sektöründe farklı görev ve sorumlulukları bulunan binlerce kişi çalışıyor. Gelişen teknolojik gelişmeler, finans piyasasının sürekli olarak değişmesi sektörde duyulan personel ihtiyacını da sürekli olarak artırıyor.

Günümüzde bankacılık sektöründe banka güvenlik memuru, gişe personeli, satış yetkilisi, banka müfettişleri, banko asistanı, banka müdürleri, servis görevlisi, banka yöneticisi gibi pek çok alanda çalışacak personele ihtiyaç duyulmaktadır. Böyle bir durumda bankalar personel alımı için ihtiyaç duydukları zaman ilan yayınlayarak gerekli alımları gerçekleştirirler.

Bankacılık sektöründe çalışmak isteyen binlerce mezun ve aday her yıl bankaların verecekleri yeni iş ilanlarını büyük bir merak ve heyecanla takip ediyorlar. Bu anlamda bankaların kendilerini geliştirmeleri, çağa uyum sağlayarak yeni departmanlar açmaları ve banka sayılarını artırmaları yeni ilanların açılması konusunda etkili bir süreç olarak ifade ediliyor. Peki bankalarda çalışmak isteyenler için nasıl bir yol izlemeleri önerilir? Bankalar işe alım sürecini nasıl gerçekleştirirler?

Bankalar işe alım süreçlerinde genellikle 3 farklı yöntem belirlerler. Birincisi pek çok kullanıcı kitlesine sahip olan kariyer sitelerini kullanan bankalar bu sayede pek çok kişiye aynı anda ulaşmayı hedeflerler. İkincisi ise bankalar kendi resmi internet sitelerinin insan kaynakları bölümünde açtıkları ilanlarla personel değerlendirmesi yaparlar. Üçüncü yöntem ise genellikle tecrübeli personel alımı yapılacağı zaman bankaların havuzunda biriken cvlerin değerlendirilmesi ve elde cv almak şartı ile gerçekleştiriliyor.

  • Kariyer Sitelerine İlan Veriyorlar

Günümüzde pek çok kişiye aynı anda ulaşmak isteyen işverenler ve kurumlar, ülke çapında isim yapmış, binlerce kullanıcı kitlesine sahip olan kariyer sitelerini tercih ediyorlar. Kariyer sitelerinde güncel olarak paylaşılan ilanlar bir süre sonra pek çok kişinin önüne düştüğü için, farklı adayları değerlendirme potansiyelleri de artıyor.

Belirli süre boyunca açık kalan ilanlara, uygun şartları taşıyan adaylar CV’leri ile online olarak başvuru yapıyorlar. Bu başvuruların ardından ilan kapatıldıktan sonra adaylar tekrar değerlendiriliyor. Uygun olduğu tespit edilen adaylar ise bu süreçte banka sınavları ve banka mülakatları için davetler alıyorlar. Ardından işe alım süreci ilerliyor.

  • Kendi İnternet Sayfalarından İlan Veriyorlar

Her banka işe alım ilanları sırasında kariyer sitelerini tercih etmiyorlar. Kendi resmi internet siteleri üzerinden insan kaynakları departmanı üzerinden verdikleri iş ilanları ile birlikte personel alımlarını gerçekleştiriyorlar. Bu durumda ilanlara ulaşmak ya da ilanlar hakkında bilgi sahibi olmak biraz daha zor olabiliyor. Bunun için sık sık bankaların insan kaynakları ve kariyer sayfalarını takip etmek gerekiyor. Aksi takdirde ilanların kaçması mümkün. Bu tür ilan süreçlerinde kariyer sayfalarına göre çok daha az başvuru geldiği biliniyor. Sınırlı sayıda yapılacak küçük alımlar için genellikle bankalar tarafından bu yöntem kullanılıyor.

  • Elden Özgeçmiş Toplama Yöntemi

Bazı bankalar ise daha az bilinen bir yöntemi tercih ediyorlar. Genellikle kısıtlı sayıda personel alınacağı zaman ya da bu süreçte genellikle deneyimli bir personele ihtiyaç duyulduğu zaman elden cv toplama yöntemi tercih edilebilir. Yine kendi internet siteleri üzerinden gönderilecek olan cv’ler bankanın bir havuz sistemi içerisinde toplanıyor. Böylece ihtiyaç duyulduğu anda ilk olarak bu havuzlara bakılıyor. Cvleri beğenilen adaylar banka müdürleri tarafından bireysel olarak iş görüşmelerine çağırılıyorlar ve olumlu geçmesi halinde işe alım süreci gerçekleştirilmiş oluyor.

Banka iş ilanları hakkında daha fazla bilgiye bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

Banka İş İlanları

Kapalı