a

Banka Mülakatlarında Kendinizi Nasıl Tanıtmalısınız?

Banka Mülakatlarında Kendinizi Nasıl Tanıtmalısınız?
0

BEĞENDİM

Bankaların işe alım süreçleri bir hayli zor ve yoğun geçer. Bu dönem içerisinde adayların önceden hazırlık yapması, sorulabilecek sorulara yönelik pratikler yapması oldukça önemlidir. Bankaların mülakatları çeşitlidir. Yazılı ve sözlü olarak adaylar çeşitli mülakatlara tabii tutulurlar. Yazılı mülakatlardan sonra adayları yüz yüze görüşmeye davet ederler. Yüz yüze yapılan banka mülakatlarında adaylara çeşitli sorular sorulur. Bu sorulardan biri de “Bize kendinden biraz bahseder misin?” sorusudur. Bu sorunun cevabına göre mülakat süreci devam eder.

Genellikle İK yetkilileri bu soruyu ilk aşamada sorar. İş başvurusu yapan adayların mutlaka bu sorulara karşı hazırlıklı olması gereklidir. Mülakatlar sonucunda işe alınmak için net ve doğru cevaplar verilmelidir. Adayın psikolojik durumunu ölçmek ve adayı daha yakından tanımak için sorulan bu soruda özel hayatınızdan bahsetmemelisiniz. Kariyer yaşamınızdan ve hedeflerinizden bahsetmeniz beklenmektedir.

Cevabınızda İK yetkilisini etkilemek amacıyla süslü kelimeler kullanmamalısınız. Uzmanlık alanlarınızdan, yetkinlik ve becerilerinizden bahsetmeniz, deneyimleriniz ve kişisel özelliklerinizi belirtmeniz yeterli bir cevaptır. Fazla özgüvenli davranmamalı, her şeyi yapabilecek potansiyele sahip olduğunuzu belirtmek her zaman için olumlu sonuç vermeyebilir. Bu nedenle böyle davranmamalısınız.

Kendinize güveninizin olmadığını da belli etmemelisiniz. Bu direkt olarak elenmenize sebep olacak bir durumdur. Kendinize hangi konularda güvendiğinizi, güçlü yönlerinizi ve eksik yönlerinizi belirtmeniz yeterlidir. Cevaplarınızın tutarlı, kararlı, net ve dürüstçe olmasına özen göstermelisiniz. İK yetkilileri laf kalabalığı olan cümlelerden hoşlanmamakta ve bu adayları direkt olarak elemektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.