a

Banka Mülakatlarında Kendinizi Nasıl Tanıtmalısınız?

Banka Mülakatlarında Kendinizi Nasıl Tanıtmalısınız?
0

BEĞENDİM

Bankaların işe alım süreci hayli yoğun geçer. Bu dönemlerde yayınlanan ilanlara başvuru yapanlar arasından gerekli nitelikleri taşıdığı görülen kişilere ulaşılarak yazılı ve sözlü sınavlara tabii tutulma aşaması için davet edilirler.

Banka İşe Alım Mülakatları

Yazılı sınavı da başarılı bir şekilde geçen bankalara iş başvurusu yapan adaylar son olarak banka mülakat soruları sorulmak üzere çağrılırlar. Mülakat aşamasını da başarı ile geçen kişiler bankanın iş başvurusuna konu olan pozisyonunda işe başlamaya da hak kazanırlar.

Bu sebeple banka mülakatları en zor aşama olarak tabir edilir. Çünkü orada bankanın işe alımlardan sorumlu yetkilisi ya da yetkilileri ile birebir karşılaşılır. O yüzden de banka mülakat sınavları bankalarda işe girmek isteyen adaylar tarafından en önemsenen aşamadır. Banka mülakatlarının püf noktaları vardır. Bunlara dikkat edildiği takdirde bu aşamanın da kolayca geçilerek bankacılık mesleğine adım atmak mümkündür.

Banka Mülakatlarında Sorulan Sorular

Banka mülakatlarında sorulan sorular incelendiğinde bazı başlıklar altında toplanabilir. Öncelikle banka iş başvurusu yapan adayı tanımak adına olan sorular vardır. Ayrıca kişinin psikolojisini değerlendirebilmek adına ya da o işe hazır olup olmadığına dair sorular da sorulur. İşe alınacak kişinin mülakata konu olan pozisyona uygun olup olmadığının ölçüldüğü sorular ise mülakatlarda ayrıca yer alır.

Mülakat soruları arasında olan ”Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?” sorusu önemli sorulardandır. Kişinin bu soruya verdiği cevaplar karşı taraf üzerinde olumlu ya da olumsuz etki yaratacağından dikkatli cevaplanmalıdır. Özgüven ayarının doğru yapılması, olumlu etki etmek amacıyla fazla öz güvenliymiş ya da her şeyi yapabilirmiş, işle ilgili her şeye hakimmiş gibi görünmek olumlu sonuç vermeyebilir. Tam tersine sorulan sorulara ve kendinizi tanıtır mısınız sorusuna kendine güveni olmadığını belli eder şekilde cevaplar vermekte eksi olarak nitelendirilir. Bankalara iş başvurusu yapıldığında mülakat yapılması aşamasına gelindiğinde dikkat edilecek noktalara dikkat edildiği takdirde bu aşama da kolayca aşılabilir. Önemli olan olabildiğince heyecansız olmayı başarabilmek ve kişinin kendi gibi olmasıdır.

“Kendinizi Kısaca Tanıtır mısınız?” Sorusuna Verilecek Cevaplar

Mülakatın selamlaşma aşamasından sonra karşınıza gelecek ilk soru örneğidir. Bu soru kendinizi tanıtmak ve doğru bir şekilde ifade edebilmek için bir şanstır. Bu nedenle yetkiliye vereceğiniz cevapların doğru ve net bilgiler içermesine, bilgilerin ulaşılabilir olmasına dikkat etmelisiniz.

Bu soruya vereceğiniz cevabın püf noktası, kendiniz hakkında belirleyeceğiniz 5 anahtar kelimedir. Örneğin, “hırslı, verimli, motivasyon arttıran, lider, etkileyici” kelimelerini seçtiniz. Bu kelimeler üzerinden kendinizi şu şekilde tanıtmanız gerekir:

“İş hayatında edinmiş olduğum deneyimlerin performansım üzerinde etkileyici olmasına dikkat ederim. Bu deneyimler aynı zamanda beni daha hırslı biri haline getirir. Hırs olmadan azim ve başarı olmaz. Hırslı olabilmek için de motivasyon arttırıcı aktivitelerde bulunmak gerekir. Motivasyonumu kendi kendime arttırmayı seven, lider özelliklerini taşıyan ve iş hayatında verimliliğe önem veren biriyim.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.